7 nešťastných mýtů o hubnutí
Okolo hubnutí panuje mnoho mýtů. Otázka jak zhubnout se pomalu stává legendární. Pokud se ptáte jak zhubnout rychle, tak na to raději zapomeňte. Vaše váha také nevyskočila nahoru za týden. Stejně tak hubnutí chce čas a spoustu energie. Nenechte se ovlivnit a mějte svůj rozum.
Mezi nejčastější mýty patří
Málo jídla = štíhlé tělo
Dietou nebo dokonce hladověním sice zhubnete, ale otázkou je, na jak dlouho. Navíc vám budou chybět základní živiny, které potřebujete. Organismus je tak dokonalý, že se snaží za každé situace přizpůsobit. Jde mu jen o přežití a nezajímá ho, že chcete zhubnout. Tělo si na snížený příjem energie zvykne a dojde ke snížení bazálního metabolismu. Samozřejmě nedokážete hladovět napořád. Jakmile začnete více jíst, tělo si nekompromisně uloží tukové zásoby, pro případ, že by byla zas nouze. Rychlé hubnutí z dlouhodobého hlediska nic neřeší. Mohou být dokonce i nebezpečné. Vyplatí se být trpělivý. Hubnout pomalu, ale jistě. Zdravé tělo a veselá mysl by měly být vaším cílem.
Čím větší cíl, tím větší úspěch
Tím netvrdím, že si nemáte dávat žádný cíl. Jen se zamyslete, jestli není potřeba snížit své nároky. Skoro všichni jsme ovlivněni médii a společností. Mějte svůj rozum a udělejte si svůj vlastní zdravý pohled na své tělo. Každý má jiné proporce a dispozice. Srovnávat se s někým nikam nevede, leda možná k frustraci. Ze začátku bude nejlepší, když si na vaše cíle necháte více času. Musíte počítat i s neočekávanými situacemi, jako je třeba nemoc nebo rodinné povinnosti. Poté by vás váš „neúspěch” mohl odradit. Klidně si pořiďte diář, kam si budete zapisovat své poznámky a pocity. V těžkých chvílích se do něj můžete kouknout a znovu si ujasnit, proč to děláte. Buďte realisty, ale zároveň plňte své sny ve skutečnost.
Musíte přijmout své tělo a přestat ho kritizovat. Když se nemáte rádi, nevyřeší to dieta. Vaše myšlenky jsou vaše realita. Já jsem si dříve myslela, že když zhubnu, všichni mě budou mít více rádi. Dokonce jsem si hledala obrázky, jak bych chtěla vypadat. Jaké bylo rozčarování, když se mě místo toho ptali, jestli nemám nějaký problém. Byla jsem protivná a ve stresu, protože jsem pořád nebyla spokojená a chtěla po sobě víc a víc. Nejdůležitější je být spokojený sám se sebou a pečovat o sebe. Ideál krásy neexistuje, stačí jen otevřít oči a vidět to důležité.
Přípravky na hubnutí udělají zázrak
Vždy mě pobaví reklamy na zázračné pilulky, či koktejly. Ještě lepší je, když daný produkt propaguje známá celebrita, která je i půl roku po vysílání pořád při těle. Kde se stala chyba? Možná si objednala jen jedno balení místo dvou. Lidi, probuďte se! Nikdo tu práci za vás neudělá. Musíte vy sami chtít, pro to něco dělat. Překonejte svojí zónu komfortu a nevyhazujte peníze za „zázraky”. Investujte raději do kvalitní stravy, správného pohybu a odpočinku.
Doplňky stravy mají smysl pouze ve vyjímečných situacích. Jste v takové situaci?
Večer nesmím jíst
Tento mýtus je spíše poloviční. Ale ruku na srdce, kdo chodí spát brzo večer? Poslední jídlo před spánkem by mělo být strávené, ale zároveň byste neměli pociťovat velký hlad. Přibližně 2-3 hodiny před spánkem už nic nejezte. Záleží samozřejmě podle toho, co si dáte. Vhodné jsou lehce stravitelné potraviny, převážně bílkoviny. Nenechte své tělo vyhladovět. Dejte mu to, co potřebuje.
Nejrychleji to půjde, když budu hodně cvičit
Život je radost z pohybu. Proč se každý den „zničit” v posilovně. Při nadměrné fyzické zátěži trpí psychika i tělo. Při nedostatečné regeneraci hrozí nebezpečí zranění. Zaměřte se proto spíše na zdravotní stránku cvičení, než na lámání rekordů. Zjistěte, jaká aktivita dělá vašemu tělu dobře a po které se cítíte plni energie. Vše musí být v rovnováze, pohyb a odpočinek, jin a jang.
Máme to v rodině
Po rodičích můžete zdědit plnější tvary nebo zas útlou postavu. Osobně si ale myslím, že za tloušťkou jako takovou, spíše stojí životní styl a strava. Pokud opravdu máte nějakou dispozici v rodině, vyplatí se vytvořit takové podmínky, aby se co nejméně projevila. Zamyslete se, jak vás ovlivnily stravovací návyky v rodině. V mládí jste neřešili co jíst, jak sportovat. Jednoduše jste své rodiče napodobovali. Až postupem času jste si udělali svůj úsudek o svém životním stylu.
S psychikou to nemá nic společného
S úsměvem jde vše lépe i hubnutí. Když jste ve stresu, nejenže lehce podlehnete přejídání, ale zbytečně se okrádáte o energii. Kvůli stresu můžete trpět nespavostí a s tou souvisí přibírání na váze. Při nedostatku spánku stoupá hladina hormonu, který vyvolává zvýšenou chuť k jídlu. Zkuste si uvědomit, jak vás psychické rozpoložení ovlivňuje.
Související články:
- Dušená nebo syrová zelenina?
- 12 superpotravin, které nelze ignorovat
- Co se děje s tělem při jo-jo efektu?
- 7 nešťastných mýtů o hubnutí
- 9 výhod proč být žena