Úvod  ›   ›   ›   › 

15 nejčastějších chyb při hubnutí

Chyb se při hubnutí objevuje opravdu spousta. Některé jsou ale tak časté, že stojí za to je shrnout v samostatném článku.

1. Nadbytečný nebo nedostatečný příjem bílkovin

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem pro buňky a jsou tedy extrémně důležité. Pokud má tělo bílkovin nadbytek, tak je přemění na tuk a uloží do zásoby. Bohatým zdrojem bílkovin je např.:

  • libové maso,
  • sýry,
  • tvarohy,
  • proteinové nápoje a tyčinky (ty navíc bývají hodně sladké),
  • luštěniny.

Naopak pokud budete mít ve stravě bílkovin nedostatek, tak vaše tělo začne více šetřit a tuku se rozhodně zbavovat nebude. Nedostatek bílkovin může způsobovat i závažnější problémy, jako jsou různé psychické problémy nebo slabá imunita (časté onemocnění).

Je proto důležité, aby váš jídelníček byl vyvážený a poměr bílkovin nebyl nadbytečný ani nedostatečný. Přesnou dávku bílkovin vám bohužel takto říct nedovedu, protože je to individuální. Každý to má zkrátka jinak a rozhoduje o tom mnoho různých faktorů. Více o skladbě jídelníčku si přečtěte zde.

2. Málo zeleniny

Zelenina by měla být součástí každého jídla (zejména v dopoledních hodinách ji můžete nahradit ovocem). Jako jednoduchý vzoreček se uvádí, že byste měli mít na talíři alespoň jednu třetinu zeleniny.

Zelenina není vhodná jen kvůli vitamínům, ale obsahuje i mnoho dalších prospěšných látek jako je vláknina, minerální látky a hlavně fytochemikálie, o který si můžete přečíst více v samostatném článku.

Zelenina je také skvělým pomocníkem při hubnutí, protože když ji jíte zároveň s klasickým jídlem, tak vám prodlouží pocit sytosti a déle se tak budete cítit spokojení.

3. Podceňujete snídani

Máte ráno málo času, tak si dáte pouze sklenici džusu nebo kávu a běžíte pryč? To je častá chyba, která přímo vede k obezitě. Tělo potřebuje po celé noci energii na další den. Pokud mu ji nedáte hned ráno, tak už to v průběhu dne nedoženete a skončí to odpoledními nebo večerními chutěmi a následnému „hřešení“ nebo přejídání.

Udělejte si ráno pár minut na klidnou snídani, vaše tělo bude spokojené, začne se zbavovat tuku a navíc budete mít o mnoho příjemnější start do nového dne. Více o snídani se dozvíte v tomto článku.

4. Přeceňování shozených kilogramů

Na začátku jde hubnutí vždycky rychleji. Hlavně proto, že s novým, zdravým jídelníčkem a pohybem (který jste předtím značně zanedbávali) se tělo začne čistit. Tudíž několik kilogramů dole na váze může být pouze zadržovaná voda a podobně. Jak budete dosahovat větších pokroků, tak to půjde pomaleji. Buďte na to připravení a počítejte s tím, ať pak nejste zbytečně zklamaní.

Dokonce se i stává, že se vám váha zastaví a měsíc nebo i dva se vůbec nehne. Je to normální a za tak krátkou dobu jako je měsíc není žádný důvod k panice. Kila navíc jste taky určitě nenabíraly 2 měsíce, ale trvalo to pár let, že?

5. Nedostatek spánku a odpočinku

Naše tělo je extrémně složitý organismus, kterému nikdo pořádně nerozumí. Nikdy se ale nesnažte vaše tělo přesvědčit o tom, že jste chytřejší než ono samo. Je to předem prohraná bitva. Raději se naučte vaše tělo vnímat a poslouchat. Pomůže vám to ve všech směrech.

Již dlouho je známo, že úspěšné hubnutí úzce souvisí s celkovou psychickou pohodou (zejména u žen). Když spíte, tak vaše tělo regeneruje a sbírá síly na další den. Dopřejte si alespoň 6 – 8 hodin spánku každý den a hubnutí vám půjde lépe.

6. Musíte se do pohybu nutit

Nedávná studie ve Spojených státech dokázala, že lidé kteří sportovali jen proto, aby zhubli, tak poté snědli 2x více jídla než ti, kteří sportují pro radost.

Najděte si takové sportovní aktivity, které vás budou bavit. Pokud nesnášíte běh, tak neběhejte. Není nic jednoduššího než zkoušet nové sporty a najít si ten váš pravý. Více o volbě pohybu se dočtete tady.

7. Špatné hospodaření s časem

Některé dny může být opravdu těžké najít si čas na cvičení. Je jasné, že ne každý může trávit 2 hodiny denně v tělocvičně nebo venku na hřišti. Důležité však je mít záložní plán.

Pokud víte, že dnes cvičení prostě nestíháte, tak můžete udělat jednoduchou věc. Zacvičte si doma, i kdyby to mělo být pouze na 10 minut, tak i to se počítá. Nikdy se neříkejte, že 10 minut nemá smysl. Je to přesně naopak, i těch 10 minut smysl má. Zkuste cvičit třeba podle videí na youtube.

8. Děláte pořád to samé

Stejně jako nemůžete jíst pořád to samé jídlo dokola, tak nesmíte ani cvičit pořád stejně. Vaše tělo si na jeden druh pohybu rychle zvykne. Takže na začátku sice budete hubnout, ale po pár týdnech už neuvidíte žádné rozdíly.

Musíte vaše tělo pravidelně překvapovat, stejně jako jste to udělali na začátku, když jste se prvně začali hýbat. Měňte frekvenci cvičení, jeho intenzitu a i délku. Ideální je kombinovat aerobní cvičení, posilování i dynamické sporty. Tento princip popisuji v následujícím článku.

9. Vynecháváte posilování

Téměř každý, kdo začíná cvičit, začíná s kardio cvičením (chůze, běh). Ale s tím si bohužel vystačíte opravdu jen prvních pár týdnů. Je nezbytné zařadit i silovější trénink, protože díky němu se začne zvyšovat hodnota bazálního metabolismu. Vaše tělo bude spalovat více, i když zrovna nebudete nic dělat. A to je přesně to, čeho chcete dosáhnout.

10. Podléháte lenosti

Stává se vám, že si sami sobě namlouváte, že jste příliš unavení nebo že nemáte čas jít cvičit a potom ten čas jen tak proflákáte? Najděte si někoho, kdo bude cvičit s vámi, pak vás tyto myšlenky opustí, protože budete vědět, že jste s někým domluveni a musíte proto jít.

Těžší variantou je si vždycky říct – „tak půjdu alespoň na chvilku“. V duchu si řekněte, že si zacvičíte jen 10 minut. Jakmile se ke cvičení dokopete a vyrazíte na cvičení, tak stejně většinou budete cvičit déle, protože samotné cvičení vás nabije pozitivní energií.

11. Vynechali jste pečivo

Někde jste si přečetli, že pečivo není dobré a proto jste ho úplně vyloučili ze svého jídelníčku? Je pravda, že většina pečiva, které se prodává v supermarketech není vhodná ke každodenní konzumaci. Proč tomu tak je si přečtěte zde.

Na druhou stranu lze koupit i kvalitní pečivo a nebo ještě lépe si můžete upéct doma vlastní. Jedná se o pečivo, které se připravuje z žitného kvasu a z celozrnných muk. Tento druh pečiva je vhodný ke každodenní konzumaci a navíc je i mnohem chutnější než pečivo, které je běžně dostupné v obchodech.

12. Přestali jste večeřet

Často kolují mýty, že byste po páté hodině večer už neměli jíst. Nejenom já tvrdím, že to je nesmysl. Při hubnutí je důležité jíst tak, abyste nikdy neměli hlad. A ano i na noc tělo potřebuje energie. Zatímco vy spíte, tak vaše tělo stále pracuje, sice na menší obrátky, ale energii potřebuje.

Večeře by mela být lehčí, zejména by měla obsahovat menší množství tuku a měli byste ji sníst zhruba 3 hodiny před tím, než jdete spát. A nezáleží na tom, zda jdete spát v osm nebo v jedenáct.

13. Kupujete výrobky označené „light – bez tuku, bez cukru“

Takto označené výrobky nejsou obecně vhodné, protože potraviny musejí být nějakým způsobem upravované, aby se zbavili tuku. U mléčných produktů je nejrozumnější volit polotučné varianty. Stejně tak si dávajte pozor na limonády „bez cukru“. Ty jsou totiž slazené umělými sladidly, u kterých jsou prokázány negativní účinky na naše zdraví.

14. Po cvičení nejíte

Pěkně jste si zacvičili a říkáte si, že raději nebudete jíst, aby to mělo co největší efekt. To vás bohužel musím zklamat. Po cvičení je důležité se najíst a doplnit tak tělu potřebnou energii, kterou spotřebovalo během fyzické aktivity.

Extrémem je ale i druhý případ, kdy si po cvičení dáte kafe a sladký zákusek jako „odměnu“. Tomu se také raději vyhněte. Po cvičení byste si měli dát klasické jídlo vzhledem k denní době. Pokud jdete cvičit dopoledne, tak si po cvičení dejte oběd. Pokud jdete cvičit večer, tak si dejte večeři, i kdyby to mělo být v půl desáté večer.

15. Nemáte motivaci

Proto, aby bylo hubnutí úspěšné, tak musíte být psychicky naprosto v pohodě. Často se říká, že hubnutí začíná v hlavě. Musíte si sama uvědomit, proč chcete zhubnout. Je to kvůli vám samotné, abyste se cítila přitažlivější a abyste byla zdravější? Nebo chcete zhubnout kvůli někomu jinému?

Vždy byste měla chtít zhubnout jen a jen kvůli sobě, buďte v tomto ohledu trochu sobecká a nestyďte se za to.

Našli jste nějakou chybu, kterou sami děláte? Přestaňte jí opakovat nejlépe hned dnes. Nebo znáte i jiné chyby a chcete, aby je ostatní neopakovali?

Zdroj: http://www.health.com/health/gallery/0,,20841828,00.html


Související články: