Domácí šunka v šunkovaru bez dusitanů – Jak na to?
Proč byste si měli dělat domácí šunku, když si ji můžete koupit v obchodě? Dnes se běžně prodávají šunky s vysokým obsahem masa. Přečtěte si však pozorně složení a narazíte na dusitany, u kterých je prokázáno, že jsou rakovinotvorné. Dnes se dozvíte, jak si uvařit vlastní domácí zdravou šunku za pomoci šunkovaru.
Zdravotní rizika uzenin
Češi a Maďaři konzumují snad nejvíce uzenin na světě. To je samozřejmě znát na zdravotním stavu naší populace. Je u náš vysoký výskyt rakoviny tlustého střeva a žaludku. Na vinně je samozřejmě vysoká konzumace nezdravých uzenin, které jsou plné dusitanů. K tomu přispívá i fakt, že jíme žalostně málo vlákniny, kterou najdeme zejména v zelenině, ovoci a celozrnných výrobcích.
Dusitany
Říkáte si, že se vás to netýká, že vy přece kupujete jen kvalitní šunku, která má více než 90% masa? V tom případě jste na omylu, schválně si přečtěte složení vaší oblíbené šunky a hledejte jedno z následujících:
- E249 – dusitan draselný,
- E250 – dusitan sodný.
Je dost pravděpodobné, že jste tam dusitan našli. Pokud ne, tak vám gratuluji a prosím napište mi do komentářů, který výrobce dělá poctivou šunku, která se dá běžně koupit?
U dusitanů je dávno prokázáno, že jsou karcinogenní – způsobují rakovinu. A z toho pramení vysoký výskyt rakoviny tlustého střeva. Jak vlastně dusitany působí v našem těle? Jak jejich samotný název napovídá, tak nás doslova dusí zevnitř. Jednoduše řečeno se dusitany naváží na hemoglobin a brání v transportu kyslíku v našem těle – „dusí nás zevnitř, i když jsme na vzduchu“.
Jen pro přestavu – zákonná norma povoluje 0,5 mg dusitanů na 1 litr pitné vody. Naproti tomu u uzenin je norma o dost vstřícnější. Povoluje totiž až 150 mg dusitanů na 1 kilogram uzeniny.
Podrobné informace o dusitanech vám prozradí odborník na potraviny Ing. Vít Syrový v tomto videu.
Pozor na „šunku pro děti“
Když v obchodě narazím na šunku pro děti, tak nevím jestli mám brečet nebo se smát. Četli jste si někdy složení takové šunky? Nejenže většinou obsahuje pouze kolem 80 % masa, ale dusitany v ní najdete také. Zákon na to sice pamatuje a dusitany ve výrobích pro malé děti nepovoluje, ale výrobci to obchází tím, že na obalu uvedou nápis „Pro děti od 3 let“. Tohle přece nechcete jíst vy sami natož vaše děti!
Řešení – domácí šunka
Jak to tedy udělat, abysme se šunky nemuseli vzdávat, zároveň jedli zdravě a s klidným svědomím ji mohli dát také svým dětem? Řešením je uvařit si vlastní domácí šunku v šunkovaru.
V receptech na domácí šunku se často objevuje řeznická rychlosůl (praganda). To je přesně ta sůl, která obsahuje dusitany a tomu se právě chceme vyhnout, když si děláme šunku domácí. Tuhle řeznickou sůl v žádném případě nepoužívejte! Je sice pravda, že bez této soli nebude vaše šunka růžová a bude o trochu méně držet pohromadě, ale chuť bude i tak skvělá a na barvě přece nezáleží.
Maso volte vždy libové, já používám:
- vepřovou kýtu,
- kuřecí prsa,
- krůtí prsa.
Suroviny na půl kila šunky:
- 1 kilo libového masa,
- 8 až 12 gramů soli,
- pepř (pokud je šunka i pro děti, tak pepř vynechte!),
- půl deci vody.
Ano, je to správně, nic víc na domácí vařenou šunku nepotřebujete. Soli dávám kolem 2 % v poměru k masu, pokud je šunka i pro děti, tak dávám maximálně 1,5 % soli.
- 1 kilo masa = 20 gramů soli (2 %)
- 1/2 kila masa = 10 gramů soli (2 %)
- 1 kilo masa = 15 gramů soli (1,5 %)
- 1/2 kila masa = 8 gramů soli (1,5 %)
Postup je následující:
1. Maso nakrájejte na drobné (cca půl centimetrové) kostičky a přidejte sůl, vodu, případně pepř.
Připravené maso na naložení.
2. Teď přichází důležitý krok. V misce musíte maso alespoň 5 minut mačkat rukou. Stejně jako když mačkáte zelí, aby pustilo vodu. Mačkajte, mačkejte až maso začne pouštět bílkovinu (takový trošku sliz :-)), která ve finále vše spojí.
Jakmile maso pořádně promačkáte, tak ho dejte do lednice, musí se odležet. Je důležité nechat maso odpočívat alespoň 24 hodin. Mezitím není na škodu maso ještě jednou promačkat.
Tip: Pokud máte domácí pekárnu nebo kuchyňského robota, tak můžete dát maso na 15 – 20 minut prohníst stejně jako těsto.
3. Po 24 hodinách už můžete přistoupit k vaření. Maso vyklopte do šunkovaru a upěchujte.
Šunkovar Tescoma s příslušenstvím
Upěchované maso v šunkovaru připravené na uzavření.
Takto vypadá připravený šunkovar s masem před samotným vařením.
4. Nyní máte vše připravené a můžete dát šunku vařit. Šunkovar dávejte vždy do vody, která už má požadovanou teplotu (70 – 75 °C), nikdy ne do studené vody. Vařte zhruba hodinu a půl. Při vaření musíte dávat velkým pozor, aby teplota vody nepřesáhla 80 °C. Jakmile se vám to stane, tak maso pustí šťávu a výsledná šunka bude suchá a nebude držet pohromadě.
Na začátku to musíte opravdu hlídat a najít si stupeň na vašem sporáku, který bude vodu ohřívat „akorát“. Doporučuji teplotu držet maximálně na 75 °C. Jakmile si najdete vhodný stupeň, tak už jen sporák zapnete a nastavíte si minutku :-) Je dobré používat na vaření vždy stejný hrnec a stejné množství vody, protože pak máte jistotu, že na nastavený stupeň budete mít vždy stejnou teplotu.
Nepřesáhnout teplotu hraje opravdu velkou roli v tom, jaká bude výsledná šunka. Naštěstí vám v tom pomůže teploměr, který je přímo součástí šunkovaru od Tescomy. Pokud si chcete doma vařit zdravou šunku bez dusitanů, která je vhodná i pro děti, tak si tento šunkovar můžete zakoupit přímo v e-shopu Tescomy, kde můžete navíc i sbírat bonusové body a získávat tak zajímavé dárky. Líbí se mi i to, že když nakoupíte alespoň za 999,-, tak máte dopravu až domů zdarma.
Uvařit si domácí zdravou šunku bez dusitanů je hračka!
5. Po uvaření vyndejte šunkovar z hrnce a nechte šunku vychladnout, ať se šťáva zase natáhne do masa. Nikdy šunku nekrájejte ještě za tepla. Poté dejte celý šunkovar do lednice a nechte pořádně vychladit. Nyní nezbývá nic jiného než vám popřát dobrou chuť, třeba k snídani :-) V kombinaci s domácím kváskovým celozrnným žitným chlebem je to opravdu požitek.
Šunka s celozrnným žitným chlebem.
Nebojte se experimentovat
Rozhodně nemusíte končit u obyčejné šunky, i když je také vynikající. Nebojte se experimentovat a zkoušejte do šunky přidávat různé další ingredience jako jsou olivy, česnek, pepř, med, červené mletá paprika a další. Určitě na něco přijdete. Budu moc rád, když mi dáte vědět, jak se vám daří nebo nedaří – napište mi tady pod článkem komentář.
Jak jste sami zjistili, tak příprava domácí šunky není složitá a nezabere moc času. S domácím šunkovarem je to hračka a zvládne to každý, navíc si i pochutnáte. Nejezte uzeniny s dusitany pravidelně, nezahrávejte si se svým zdravým, máte přece jen jedno.
Související články:
- Tofu s pohankou
- Pečený králík na zelenině
- Kapr na zelenině
- Krůtí játra na cibulce
- Domácí šunka v šunkovaru bez dusitanů – Jak na to?
- Maso je plné nepostradatelných živin