Dušená nebo syrová zelenina?
Sezónní zelenina je plná vitamínů. Dušená zelenina je vhodným doplňkem k masu. Jak ale zeleninu správně upravit, abyste zachovali co nejvyšší podíl všech vitamínů a minerálních látek?
Zeleninu vždy důkladně omyjte
Ještě než se pustíme do vhodných úprav zeleniny, tak musím podotknout, že zeleninu je vždy nutné důkladně omýt. Vyhnete se tak možným nepříjemnostem jako jsou různé zažívací problémy. Předtím než začnete se zeleninou manipulovat (to platí i o ovoci nebo mase), tak je vždy důkladně omyjte. Nikdy nevíte, jak bylo se zeleninou zacházeno, kde byla uskladněna a podobně. Stává se, že některé dodávky jsou infikovány a důsledným omytím se vyhnete problémům.
Čerstvá a sezónní
Tím, že si budete vybírat čerstvou a zejména sezónní zeleninu se můžete vyhnout výše zmíněným problémům a nejen to. V létě většinou s čerstvostí problém nebývá, protože je to období, kdy většina druhů dozrává. Ale v zimě je to něco jiného. Lidé mají snahu kupovat i v zimě stejné druhy zeleniny jako v létě. Proč je to ale špatně? Letní druhy zeleniny, které se u nás prodávají často dozrávají bez sluníčka nebo se sklízejí předčasně, aby "dozrály po cestě". Z tohoto důvodu v zelenině chybí řada vitamínů a minerálních látek. Stejně tak to poznáte i na chuti - určitě znáte rozdíl mezi "zimními" a "letními" rajčaty.
Bílá ředkev je běžně k dostání v supermarketech.
Co jedly v zimě naše babičky?
Vyhněte se v zimě paprikám, okurkám nebo rajčatům. Jsou to jen vyhozené peníze. I zima má svoji sezónní zeleninu. Vzpomeňte si, co jedly naše babičky v zimě. Jakou zeleninu měly k dispozici? Určitě ne papriky a rajčata. Byla to veškeré zelenina, která lze přes zimu snadno uchovat a zároveň je plná vitamínů, které v zimě potřebujeme dvojnásob. Zimní sezónní zelenina je veškeré kořenová zelenina - mrkev, celer, petržel, různé druhy ředkví, zelí, kapusta, růžičková kapusta, cibule nebo česnek. Velmi dobrou inspirací jsou farmářské trhy. Poctivý farmáři prodávají vždy sezónní zeleninu, kterou mohou na svých malých farmách snadno skladovat.
Je tepelná úprava zeleniny vhodná?
Jak tomu bývá, tak tepelná úprava zeleniny má svoje pro i proti. Pokud zvolíte nešetrný druh přípravy (např. dlouhé vaření ve vodě), tak se můžete připravit o značnou část vitamínu C a B. Naopak některé druhy zeleniny, které obsahují karoteny jsou po tepelné úpravě dokonce lepší než v syrovém stavu. Je to proto, že karoten (v mrkvi nebo v rajčatech) se lépe vstřebává pokud se zelenina lehce povaří a zkombinuje se s kvalitním olejem. Tepelné úpravy zeleniny se nemusíte bát, jen je potřeba volit šetrné druhy přípravy. Skvělý způsob je vaření v páře. Vodu po parním vaření rozhodně nevylévejte, ale použijte ji na polévku nebo na přípravu omáčky - je totiž plná rozpuštěných vitamínů.
Pečená zelenina
Jestliže máte rádi zeleninu pečenou v troubě, tak jí tam rozhodně nesušte dlouho. Vhodné je zeleninu krátce předvařit v páře a pak ji dát jen na chvilku do trouby pod gril. Tím v zelenině zachováte nejvyšší podíl vitamínů.
Zapečená růžičková kapusta chutná skvěla a je olná vitamínů.
Dusit raději v páře
Příprava zeleniny v páře je nejšetrnější způsob a to vždy, nejen u zeleniny. Nemusíte hned kupovat parní hrnec, který je často i nepraktický. Úplně postačí napařovací vložka, která se dá složit do každého hrnce.
Jak na zeleninový vývar?
Zeleninové vývary jsou oblíbené a v zimních měsících to platí dvojnásob. Zeleninu přidávejte vždy na začátku do studené vody a vařte pomalým klokotáním bez pokličky. Smyslem vývaru není zachovat v zelenině vitamíny, ale dostat co nejvíce chuti do vody (vývaru). Při krájení zeleniny si vždy nechám kousek od každého druhu a tu nakrájím na drobné kostičky. Tyto kostičky přidávám do vývaru jen na posledních 5 minut. Zelenina je tak uvařená na zkus a zachová si maximum vitamínů a minerálních látek. Já osobně zeleninu, která se celou dobu vařila ve vývaru, jako vložku do polévky nepoužívám. Často ji rozmixuji a buď s ní polévku zahustím a nebo ji použiju pro zahuštění omáčky. Díky zelenině se můžete často vyhnout zahušťování omáček moukou. Zelenina dá navíc omáčce skvělou chuť.
Patří k zelenině kvalitní olej?
Nezapomínejte na to, že zelenina obsahuje vitamíny rozpustné v tucích. Jsou to vitamíny A, D, E a K. Z tohoto důvodu zeleninu vždy kombinujte s kvalitním tukem (olejem). Obecně se doporučuje na jednu porci zeleniny jedna kávová lžička oleje. Na syrovou zeleninu použijte vždy olej extra panenský lisovaný za studena. Střídejte také různé druhy olejů - olivový, rýžový, řepkový, dýňový, z vinných jadérek nebo lněný. Zelenina nebo ovoce by mělo být součástí každého jídla. Zelenina a ovoce neobsahují pouze vitamíny a minerální látky, ale také jsou bohatým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, které máme ve stravě nedostatek. Zařaďte pravidelně zeleninu a dejte svému tělo to, co potřebuje.
Související články:
- Dušená nebo syrová zelenina?
- 12 superpotravin, které nelze ignorovat
- Co se děje s tělem při jo-jo efektu?
- 7 nešťastných mýtů o hubnutí
- 9 výhod proč být žena