Čokoláda, čokoláda, čokoláda. Musíte na ní zapomenout, když chcete zhubnout? Je hořká víceprocentní čokoláda zdravá nebo ne? Proč vlastně máte často nezvladatelné chutě na sladké? To vše se dozvíte v tomto článku.
Každá čokoláda není čokoláda
Jako první bych chtěl zmínit, že na běžně prodávané levné parodie na čokoládu (mléčné) můžete rovnou zapomenout. Nejen, že obsahují příliš málo pravého kakaa, ale zároveň obsahují i velké množství cukru a tuku. Jestliže chcete mlsat zdravě, tak si v tomto případě budete muset připlatit za kvalitu. A vyšši cena v je v tomto případě dána vyšším obsahem pravého kakaa. Protože kakao je na čokoládě ta nejcennější a nejzdravější složka.
Kakaové boby jsou superpotravina
Uvnitř tohoto plodu se nacházejí kakaové boby.
Dejte si pozor a nezaměňujte čokoládu s kakaovými boby. Běžná čokoláda, kterou jsem zmiňoval v předchozím odstavci, rozhodně superpotravinou není. Superpotravinou jsou kakaové boby, ze kterých se vyrábí pravé kakao. Jaké jsou výživové hodnoty ve 100 gramech kakaových bobů?
- 50 g sacharidů,
- 40 gramů tuku,
- 3 – 5 gramů bílkovin,
- kolem 30 gramů vlákniny.
Co z toho tedy vyplývá? Kakaové boby jsou energetická bomba. Když budeme hovořit o obyčejné čokoládě, tak si k tomu musíte ještě přičíst další přidaný cukr a tuk. Je jasné, že obyčejná mléčná čokoláda je velmi nezdravou záležitostí. Další zajímavé informace o kakaových bobech najdete zde. Jak to ale je s tou kvalitní vysokoprocentní čokoškou?
Čokoládu si pečlivě vybírejte
Kvalití čokoládu můžete poznat tak, že obsahuje vysoký podíl kakaa. Ten by měl být alespoň 70 %. Je nutné si uvědomit, že to je stále kalorická bomba, na tom se nic nemění. Důležité na tom je, že u kvalitních čokolád ta vysoká energie pochází hlavně z kakaových bobů a to znamená, že obsahuje spoustu látek, které naše tělo potřebuje. Pojďme se na tyto látky podívat zblízka.
5 důvodů proč jsou kakaové boby zdravé
1. Vitamíny a minerální látky
Kakaové boby jsou bohatým zdrojem vitamínu C, dále obsahují velké množství minerálních látek jako železo, mangan, chrom, hořčík nebo zinek. Nezanedbatelný je i jejich obsah antioxidantů, kterých mají opravdu požehnaně. Stejně tak je to se zdravými tuky omega-6.
Kakaové boby jsou plné zdravých látek.
2. Lepší nálada
To, že máte po kostičce kvalitní čokolády lepší náladu, určitě víte moc dobře. Ale víte také, čím je to způsobeno? Lahodnou chutí to úplně není, stojí za tím něco jiného. Kakaové boby totiž obsahují látky, které fungují jako neurotransmitery a dovedou tak ovlivňovat pocity přímo v našem mozku.
Anandamid
Není to tak dlouho, co vědci objevili tento neurotransmiter. V našem těle vyvolává pocit štěstí, zlepšuje tak naši náladu. Pro zajímavost se tato látka nachází i v omamných látkách jako je marihuana. Právě tato látka (a také další) byla nalezena v kakaových bobech. Navíc další látky v čokoládě fungují v našem těle jako blokátory odbourávání anandamidu, takže pocit blaha po požití kakaa přetrvává déle. Ve finále se jedná o stejný pocit, který navozuje užívání „trávy“, ale v mnonásobně menším měřítku, takže se nemusíte ničeho obávat.
Serotonin
Dalším známým neurotransmiterem, který je obsažen v kakaových bobech je serotonin. Je známý svými pozitivními účinky na náladu. Stejně jako čokoláda působí na serotonin i alkohol a cigarety. Proto je možné, že na čokoládě může vznikat závislost.
3. Snižuje krevní tlak a cholesterol
Poslední studie potvrdily, že pravidelná konzumace kakaa snižuje krevní tlak. Vědci sledovali delší dobu 2 skupiny lidí. Jedna skupina konzumovala pravidelně výrobek s přídavkem pravého kakaa a druhé bez. Lidé přitom sami nevěděli, do které skupiny patří. Po ukončení experimentu byly jednoznačně prokázány pozitivní účinky kakaa na pokles krevního tlaku.
Stejně tak vysoký podíl kvalitních omega-6 kyselin napomáhá k odbourávání nezdravého cholesterolu tím, že zvyšuje hodnoty toho zdravého HDL cholesterolu.
4. Pomáhá při hubnutí
Další studie dokázala, že když si dáte kostičku kvalitní čokolády před jídlem, tak budete mít zaručeně menší chutě na sladké a nezdravé jídlo.
5. Menší riziko rakoviny
Jak již určitě víte, tak antioxidanty jsou úspěšnou prevencí proti vzniku rakoviny. A kakaové boby jsou jich přímo plné. Navíc boby zvyšují hladinu flavonoidů v krvi a tím také chrání naše buňky.
Kakaový prášek by ve zdravé kuchyni neměl chybět.
Používejte samotné kakaové boby
Věděli jste, že se nemusíte spoléhat jen na hořkou kvalitní čokoládu, ale že se samotné kakaové boby nebo kakaový prášek dá koupit v obchodech se zdravou stravou?
Kostička denně vám prospěje
Když se bavíme o zdravém životním stylu, tak vždy platí zlatá střední cesta: „všeho s mírou“. To platí i u čokolády. Nemělo by se vám stávat, že na posezení smlsnete celou nebo půlku tabulky. To je stejně špatně, jako když se přejíte. Když máte chuť, tak si dejte jednu kostičku, ale pozor – maximálně jednou denně :-) Pokud si budete takto zpestřovat svůj jídelníček, tak to vašemu zdraví prospěje a nemusíte se bát přebytečných kil. Ale vybírejte si opravdu kvalitní hořkou čokoládu.
Sladké za odměnu
„Tak mám za sebou cvičení, tak to si zajdu někam na kafíčko na zákusek, teď už můžu.“ Vždycky když slyším něco podobného, tak málem vyletím z kůže. Tenhle nešvar se rozhodně neučte. Ano, po cvičení se musíte do půl hodiny až hodiny najíst. Ale měla byste si dát plnohodnotné jídlo. Pokud vám to ze cvičení domů trvá déle a už máte hlad, tak si dejte hned po cvičení banán a pak nejdéle do hodiny plnohodnotné jídlo podle denní doby.
Nezvladatelné chutě na sladké
Máte často nezvladatelné chutě na sladké, kterým skoro vždycky podlehnete? V tomto případě se nesnažte hledat čím tyto chutě zaplácnout, ale snažte se hledat příčinu. Zamyslete se, proč tyto chutě máte? Chuť je signál vašeho těla, že mu něco schází. Nejčastějšími důvody nezvladatelných chutí jsou:
- malý příjem sacharidů (vynechávání příloh),
- vynechávání snídaně nebo svačin,
- nedostatečný příjem bílkovin,
- jste ve stresu.
Teď už víte o čokoládě všechno. Také víte, že té mléčné se máte v obchodě obloukem vyhnout a zvolit raději kvalitní vysokoprocentní hořkou čokoládu, protože ta vašemu zdraví prospívá. Je ještě něco, co byste rádi věděli o čokoládě? Napište mi to do komentáře.