Zhubnout bez toho, aniž byste chtěli, se může jevit pro mnoho lidí (zejména žen) jako zbožné přání. Pokud se to stane, tak si většina lidí začne říkat, zda jim něco není, zda nejsou nemocní. Já říkám, že hubnutí by nemělo být primární cíl nějaké snahy (změny životního stylu), ale měl by to být příjemný vedlejší efekt. Jestli chcete vědět, jak na to, tak čtěte dál.
Dnes ráno jsem četl článek od mého kolegy a kamaráda Honzy Kuldy o tom, jak začal přemýšlet o sobě a o tom, co by měl nebo neměl jíst, aby se mohl cítit ještě lépe. Ano, i když si teď myslíte, že je vám fajn, tak věřím tomu, že vám může být ještě lépe :-)
Co je tedy na tom článku tak zajímavé? Rovnou vám prozradím, že Honza neměl v plánu hubnout. Avšak za relativně krátkou dobu shodil přijemných 14 kilo. Taky by se vám to hodilo? A nejlepší na tom je, že to nebyl primární cíl. Díky tomu má Honza velkou šanci si váhu udržet i nadále a stále se zlepšovat v tom, aby byl zdravější a v životě spokojenější. Je totiž jasné že to, jak se cítíme přímo ovlivňuje naše životy. Často se říká, že hubnutí začíná v hlavě.
Ještě bych rád upozornil na to, že s ohledem na změnu životního stylu není dobré používat slovo dieta. Pod dietou si představuji nějaké omezení a hlavně se jedná o krátkodobou záležitost. Dieta by nikdy neměla být dlouhodobá, protože by mohla ohrozit vaše zdraví. Naproti tomu změna životního stylu je napořád.
Neblázněte s dietou. Změňte svůj životní styl!
Honza se pustil do režimu stravování, který se blíží k paleo dietě. Základní myšlenka je, že primární zdroj energie pro tělo by neměly být sacharidy, ale měly by to být tuky. Kvalitní tuk dokáže zasytit na dlouho, takže nepotřebujete jíst 5 jídel denně, ale stačí vám 3. Nevýhodou sacharidů je to, že hodně zatěžují naši trávící soustavu. Tělo musí komplexní sacharidy nejdříve rozložit na sacharidy jednoduché a pak je teprve může zpracovat. To vše nás stojí energii. Další věc je nutnost nadměrné produkce inzulinu pro odbourání cukru v krvi, což může nakonec vést až k cukrovce. Takže Honza zcela vypustil přílohy a naučil tělo využívat tuky jako primární zdroj energie.
Výživový poradci v dnešní době razí teorii, že každé jídlo by mělo obsahovat dávku sacharidů (oběd a večeře přílohu, svačina třeba pečivo). Já jsem si to také dlouhou dobu myslel, ale jen do té chvíle, co jsem se přestal bát tuku. Pečivo jsem přestal jíst úplně a přílohy, které jsou ze pšenice a obsahují lepek také (nadměrné množství lepku v dnešní výrazně geneticky modifikované pšenici je kapitola sama osobě). Potom, co jsem své tělo naučil jezdit na tuk, jsem shodil 10 kilo za 2 měsíce. A to vše bez jiné výrazné změny v mém životním stylu. Vyzkoušejte si to sami, klidně stejně jako Honza podle systému Whole30.
Já bych ke zmiňovanému článku rád doplnil následující.
Nebojte se tuku
Souhlasím s tukem jako s primárním zdrojem energie. Nicméně na můj vkus je v tomto způsobu stravování příliš mnoho masa, které (ať si kdo říká, co chce) je těžké na trávení a hnije ve střevech. Podotýkám, že nejsem odpůrce masa. Maso mi chutná a pravidelně ho jím, jen ne tak často (většinou jen 3x – 4x týdně).
Vejce
Druhá věc, se kterou se neztotožňuji, je nadměrná konzumace vajec. Vejce jsou bez debat skvělá potravina. Pokud pocházejí od slepic, které volně pobíhají venku a mají možnost se živit trávou a vším, co si najdou. Tyto vejce totiž obsahují vitamín K2, kterého máme velký nedostatek. To, co koupíte běžně v supermarketu, za vejce nepovažuji. Dle mého názoru bysme vejce jíst měli, ale určitě ne každý den v tak velkém počtu.
Avokádo je skvělý zdroj rostlinného tuku. Jezte ho pravidelně.
Poměr omega mastných kyselin
Na první pohled jsem si všiml i poměru omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Omega 6 mastných kyselin máme my Češi ve stravě přebytek, ale omega 3 máme žalostně málo, i když je tělo nutně potřebuje. Ano, to jsou ty, kvůli kterým bysme měli jíst hodně mořských ryb. Avšak zapomíná se na to, že omega 3 lze dobře doplňovat i z tuzemských zdrojů. Jedná se o lněný olej a lněné semínko, které navíc obsahuje i další tělu prospěšné látky jako jsou lignany nebo vlákina. Nechápu, proč se o téhle surovině více nemluví, protože je přímo zázračná. (že by lobby farmaceutických společností?).
Pro tělo je důležité, aby poměr těchto mastných kyselin byl vyvážený.
Čerstvé zeleninovo-ovocné šťávy
Další krok pro pevné zdraví by mělo být pravidelné (denní) pití čerstvých zelenino-ovocných šťáv (knihy zde) a zařazování očist těla, které dříve bývaly běžnou součástí života a způsobů léčení (zejména očista střev, jater…). Pokud to člověk se sebou myslí opravdu vážně, tak postupně začne narážet na další věci (parazité, pití opravdu čisté vody, doplnění deficitů minerálních prvků, vyhýbání se jakkoliv zpracovanému jídlu, pouze bio strava, zdravotně nezávadná zubní pasta, šampón a takto se dá pokračovat do nekonečna :-))
Čerstvou šťávu tělo snadno stráví a vstřebá.
U šťáv je důležité, aby byly opravdu čerstvé (kupované v krabici nebrat). Je nutné je vypít hned, jakmile si je připravíte. Jinak dochází k oxidaci a kvalita šťávy se degraduje. Základem veškerých šťáv je šťáva mrkvová, kterou lze kombinovat s různorodou zeleninou. Někoho možná překvapí, že se běžně odšťavují saláty, pampelišky, špenát nebo vojtěška. K tomu abyste si mohli doma šťávy připravovat je nutný kvalitní hřídelový odšťavňovač (ne odstředivka), což není vůbec levná záležitost (za cca 30 tisíc lze koupit velmi kvalitní stroj). Ale investice se vám brzo vrátí, protože kvalitní stroje mají velkou výtěžnost a poradí si téměř s čímkoli. Např. z 1 kila mrkve uděláte zhruba 700 ml šťávy.
Hlava hraje prim
Poslední věc, která je nutná a bez které nic nebude dobře fungovat je psychický stav. Je nutné pracovat na svojí mentální stránce a pokud možno se vyvarovat co nejvíce stresovým situacím. Můžete mít sebelepší stravu a život, ale stačí stresová zátěž a funkce imunity se rapidně snižuje.
Zajímejte se o psychosomatiku a celostní medicínu. A i když to může znít směšně, tak zkuste každý den alespoň chviličku meditovat a zapomenout na všechny vaše starosti, které máte. Stačí pár minut každý den.
Na závěr chci zdůraznit, že není možné slepě kopírovat jakýkoliv stravovací režim. Každý člověk je individualita a to co vyhovuje jednomu nemusí sedět druhému. S jídlem a stravováním jsou pořád problémy, protože žádný mustr, který by fungoval pro všechny nelze vytvořit. Jediná možnost ,jak si zajistit pro vaše tělo to nejlepší, jsou roky zkoušení, co vám vyhovuje a co ne. Vede k tomu dlouhá cesta, která není jednoduchá. Dnešní doba nás vede k tomu, že všechno je jednoduché a všechno se dá koupit. Bohužel to tak není.
Čím déle na sobě budete pracovat, tak se naučíte lépe vnímat svoje tělo a ono vám samo řekne, co je nebo není špatně. Vám i Honzovi přeji mnoho šťastných dnů do života. Hlavně nezapomínejte, že štěstí máte pouze ve svých rukou.