Zdravý životní styl se skládá ze 3 hlavních pilířů – jídla, pohybu a odpočinku. Je vhodné skloubit všechny tyto pilíře, teprve poté do sebe začnou kolečka zapadat. Důležité je si uvědomit, že zdravé stravování nemusí být dražší než to, jak jste se stravovali doposud. Nebojte se požádat o radu odborníka, v začátcích vám může všechno hodně usnadnit. Pojďme se na to všechno podívat podrobněji.
Zdravé jídlo nemusí být vždy dražší
Často lidi slýchávám stěžovat si na to, že zdravé potraviny jsou drahé a že na to prostě nemají peníze. Důležité je také vědět, že zdravých potravin sníte méně, protože vás více zasytí, než potraviny nezdravé. Díky správnému složení zdravých potravin a pravidelné stravě nebudete míte chutě na sladké, takže ušetříte i za cukrovinky.
Pravda je, že zdravé potraviny nemusí být vždy dražší než ty obyčejné, nezdravé. Pokud dražší jsou, tak je to často dáno kvalitou. Zkrátka kvalitnější potraviny jsou dražší, protože i jejich výroba nebo příprava je náročnější.
Spočítejte si vaše náklady na jídlo
Kdykoli od někoho slyším, že zdravá strava je drahá, tak se mu snažím vysvětlit, že ne vždy to tak musí být. Když se budete snažit a budete si jídlo připravovat doma, tak nakonec můžete i ušetřit. Nejlepší způsob, jak zjistit kolik nyní utrácíte za potraviny je dávat si alespoň jeden týden bokem všechny účtenky a zapisovat si všechny výdaje za jídlo a pití. Nesmíte zapomenout na drobné nákupy, jako když si koupíte v trafice pití, sušenku nebo bagetu. Dále nezapomínejte na obědy v práci nebo v restauraci. Tohle všechno se samozřejmě do jídla také počítá. Na konci týdne jednoduše všechny položky za potraviny sečtete.
Zdravé jídlo vás nezrujnuje!
Další týden uděláte to samé, ale se zdravými potravinami. Naplánujete si jídelníček dopředu, obědy i večeře si budete připravovat doma a zdravě. Nezapomenete na snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a ani na večeři. Nemusíte hned kupovat drahé zdravé potraviny. V obchodech naleznete mnoho zdravých potravin, jejichž cena je stejná jako cena potravin, které jste kupovali doposud. Jestliže si nejste jistí v tom, jaké potraviny jsou nebo nejsou zdravé, tak si pročtěte náš seznam zdravých potravin. Na konci zdravého týdne opět sečtěte všechny položky a věřím, že částka bude velmi podobné částce za nezdravý týden.
Na čem můžete ušetřit?
Důležité je si uvědomit na čem člověk ušetří, když bude jíst zdravě. Kupujete si sladké limonády nebo džusy? Kupujete balenou vodu? Kupujete si sušenky a sladkosti, protože na ně máte strašnou chuť? To je běžné, pokud je váš jídelníček nevyvážený a převažují v něm potraviny s vysokým glykemickým indexem. Všechny tyto potraviny do zdravého životního stylu nepatří, smiřte se s tím, že už je kupovat nebudete. Vaše tělo už je ani nebude chtít. Ulevíte vaší peněžence a hlavně ulevíte svému tělu, které se vám za to odvděčí tím, že zhubnete a zároveň se budete cítit lépe.
Nakupujte pravidelně
Další podstatnou součástí zdravého životního stylu je pravidelné nakupování potravin. Vaše strava by měla být z velké části složena z čerstvých potravin. Z vlastní zkušenosti vím, že nakupovat jídlo je potřeba minimálně dvakrát týdně. Jedná se hlavně o zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, tofu nebo maso. Zároveň si udělejte pořádek v lednici, nejčerstvější potraviny dávejte dozadu a ty, které musíte co nejdříve sníst si dejte dopředu. Systémem v lednici a ve spíži v kombinaci s pravidelnými nákupy dosáhnete toho, že přestanete vyhazovat prošlé potraviny. Stává se vám to často? Dříve, když jsem si jídlo neplánoval a jedl jsem nezdravě, tak jsem každý týden mnoho potravin házel z lednice rovnou do koše. Důvod je jednoduchý, v obchodě jsem nakupoval to, co mi přišlo pod ruku a vůbec jsem nepřemýšlel nad tím, jestli to do 3 dnů spotřebuji.
Plánujte a nechoďte nakupovat hladoví
Nakupujte pravidelně čerstvé potraviny.
Stalo se vám někdy, že jste měli doma hlad, ale když jste koukli do lednice, tak tam nic nebylo? Museli jste proto nouzově sáhnout po prvním jídle, které jste doma našli nebo jste si lenošně objednali pizzu? Díky tomu, že budete jídlo plánovat a budete pravidelně nakupovat, tak by se vám toto stávat nemělo. Nakupujte opravdu pravidelně, alespoň dvakrát až třikrát týdně a vyhněte se při nakupování základním chybám.
Jedna ze základních chyb je chodit nakupovat hladový, znáte to? Když jdete nakupovat hladoví, tak koupíte i to, co byste si jinak nikdy nekoupili. Když budete žít zdravým životním stylem, tak se tohoto snadno vyvarujete, protože budete jíst pravidelně a nikdy by se vám nemělo stát, abyste měli velký hlad. Malá rada je pořád sebou třeba v kabelce nosit zdravou müsli tyčku, balíček nesolených oříšků a malou láhev s vodou, kterými v případě nouze doplníte energii. Jen si dejte pozor na to, abyste toho nezačali zneužívat.
Začněte postupně a hledejte novou inspiraci
Žádný učený z nebe nespadl, každý byl jednou začátečník. Nic si z toho nedělejte, pokud se zdravým životním stylem teprve začínáte a spousta věcí vám není jasných. Začátky si musí projít každý z nás. Je jen na vás, jak se s tím vypořádáte.
V podstatě jsou dvě základní možnosti:
- naučíte se všechno sami,
- najdete si někoho, kdo vám se vším na začátku pomůže.
Musím se přiznat, že já sám jsem si vybral první, obtížnější možnost. Kdybych dnes začínal znovu, tak už bych tuto chybu neudělal. Kdybych si hned na začátku našel člověka, který tomu všemu už rozumí, tak bych si ušetřil mnoho pokusů a omylů, které mě stáli několik let úsilí a nervů. V dnešní době internetu se dá najít mnoho informací, takže se první možnost může zdát jednodušší. Ale pokud se v tom na začátku nevyznáte, tak si jednotlivé informace můžete špatně vyložit a také ne všechno, co na internetu naleznete je pravdivé.
Pasti na vás číhají na každém rohu
Čeká na vás mnoho pastí, kdy se vám vychytralý obchodníčkové budou snažit prodat doplňky stravy, které jsou „zaručené“. Já vždy lidem radím, ať používají svůj selský rozum. Pomůže vám pití čaje nebo zobání pilulek samo od sebe zhubnout? Samozřejmě, že nepomůže, kdyby ano, tak by to bylo tak jednoduché, že byste člověka s nadváhou na ulici nepotkali. Neříkám, že všechny doplňky jsou podvod, ale kvalitní, pestrou a pravidelnou stravu vám rozhodně nenahradí, o pohybu ani nemluvě.
Udělejte ze svých chyb svoje přednosti
Stává se vám, že uděláte nějakou chybu, ať už v osobním životě nebo v životosprávě a pak z toho máte špatnou náladu a máte chuť se vším seknout? Hlavně klid, tohle se stává všem. Rozdíl je však v tom, jak se s tím kdo dokáže vyrovnat. Řeknete si, že na to prostě nemáte a vykašlete se na to? To je bohužel ten nejhorší přístup, který můžete zvolit. Úspěšní lidé nejsou úspěšní proto, že by byli lepší nebo chytřejší než jste vy. Nejsou úspěšní proto, že nedělají chyby. Chyby dělá každý a ať už tomu věříte nebo ne, tak chyby jsou nejlepší způsob, jak se stále zlepšovat a posouvat se dál.
Když uděláte chybu, tak se nad ní zamyslete. Proč se to stalo, co můžete udělat, aby se vám to nestalo znovu? Přesně si popište příčiny a udělejte vše proto, aby se stejná chyba znovu neopakovala.
Zapojte rodinu, žijte zdravě všichni
Úplně nejhorší situace, která může nastat je, že vás vaše rodina nepodpoří a vy jste nucena vařit zvlášť pro sebe a zvlášť pro zbytek rodiny. Když pominu to, že by to tak být nemělo a rodina by vás v každém případě podpořit měla, tak bývá často problém v tom, jak přistupujete k vaření. Zdravá kuchyně není o tom, že budete vařit kuřecí maso na vodě se suchou rýží nebo suchým kuskusem.
Vždy se snažím lidem doporučovat, ať vaří stále stejná jídla, ale ať k nim přistupují jinak, zdravě. Věřím, že většina jídel, které vaříte lze nahradit zdravou nebo na začátku alespoň zdravější variantou. Aby vaše rodina přijmula zdravější způsob stravování, tak musíte začít postupně. Přestaňte vařit smažená jídla, volte libovější druhy masa, bílou mouku nahraďte celozrnnou. Velice často stačí pouze malá změna jako je úprava velikosti porcí. Dostatek masa (bílkovin), lehce zmenšit přílohu a zvětšit porci zeleniny.
S dětmi může být v kuchyni velká zábava.
Zapojte do vaření děti. Mohou z toho vzniknout krásné chvíle plné zábavy, na které jen tak nezapomenete. A věřte tomu, že to co si děti samy připraví, to také sní. U větších dětí často platí, že sní to, co máte doma. Když budete nakupovat jen zdravé potraviny a jiné doma mít nebudete, tak jim nic jiného nezbude. Slazené kupované jogurty a tvarohy nahraďte neochucenou formou a přimíchejte do ní domácí marmeládu.
Pokud je to možné, tak si na jídlo s rodinou vždy udělejte společný čas. Sedněte si všichni ke stolu, jezte a povídejte si. Uvidíte, že vás tak zdravé jídlo bude i více bavit. Vím, že v dnešní uspěchané době, je to těžké. Zkuste si však udělat alepoň jednou denně takovou příjemnou chvilku. Nezáleží na tom, jestli to bude snídaně, svačina, oběd nebo večeře. Uvidíte, že časem si vaše rodina zvykne a budete žít zdravě a šťastně všichni společně.
Vařte jinak, hledejte recepty
Jednoduše řečeno, musíte se naučit vařit jinak, než vaří většina vašich kamarádek a známých. Mezi lidmi koluje fáma, že zdravá strava není chutná a že se nedá jíst. Nemějte ale strach, často stačí udělat jen malou drobnou změnu. Nesnažte se mít hned vše dokonalé. Začněte pomalu a postupně. Cílem zdravého životního stylu a zdravého jídla je, aby vám chutnalo. Protože to je jediná cesta k tomu, abyste u zdravého jídla vydrželi už napořád.
Hledejte novou inspiraci. Zdravé recepty se na internetu poslední dobou množí jako houby po dešti. I my máme celou sekci receptů, které jsou navíc vhodně rozdělené do kategorií:
- snídaně,
- dopolední svačiny,
- obědy,
- odpolední svačiny
- a večeře.
Vyzkoušejte jiné způsoby vaření. Smažení a vaření není jediná cesta. Vyzkoušejte restování, vaření v páře, dušení, kontaktní gril, pomalý hrnec, římský hrnec nebo pečení v troubě.
V neposlední řadě je na trhu mnoho kvalitních kuchařek, které vám v začátcích dají hromadu nápadů, co vlastně vařit. Dozvíte se v nich jaké suroviny používat, co je vhodné k obědu a co je naopak vhodné k večeři. Zdravé kuchařky často nabízejí i nějakou tu přidanou hodnotu navíc ve formě informací o potravinách nebo o složení jednotlivých jídel v různých částech dne. Rychle tak můžete zjistit, co by vašemu tělu mělo vyhovovat.
Nechte si poradit od výživového specialisty – popovídejte si s ním
Když se zamyslím zpětně, co bych dnes udělal jinak, kdybych se zdravým životním stylem začínal, tak bych si rozhodně našel kvalitního, rozumného a příjemného výživového poradce. Informací je pro začátečníka opravdu hodně, navíc každý jsme jiný a každý máme jiný styl života. To znamená, že jeden jídelníček nemůže sedět každému. Strava a jídelníček je vždy individuální a musí být na míru ušitý pro konkrétního člověka. Pokud vám tedy někdo nabízí, že vám pošle „zaručený“ jídelníček e-mailem, tak věřte, že je to nesmysl. Jediné k čemu může být takový jídelníček vhodný je inspirace k vaření. Nikdy a v žádném případě nejezte podle takového jídelníčku. Ve složení jídelníčku hraje roli mnoho faktorů, podívejte se na pouhých pár z nich:
- věk,
- pohlaví,
- typ zaměstnání,
- fyzická aktivita během dne,
- zdravotní problémy a mnoho dalších.
Nepočítejte kalorie ani energii
Všichni se ohání čísly, kaloriemi a kilojouly. Já nejsem zastáncem takového počítání. Chcete si snad celý život počítat a počítat a počítat? Určitě ne, vím, že to ani není nutné. Důležité je se vzdělávat, hledat informace o jídle, co a kdy jíst, jaké by to mělo mít složení. To je nutné vědět. Když budete znát tyhle základní věci, tak si dokážete složit jídelníček i bez nějakého počítání.
Naučte se poslouchat své tělo.
Poslouchejte své tělo. Zní vám to směšně? Nemělo by, protože naše tělo si umí samo říct o to, co mu chybí. Stejně tak vám dá najevo, když mu něco přebývá nebo se mu něco nelíbí. U každého se to projevuje jinak, nelze na to dát žádný konkrétní návod. Musíte se to naučit sami, ale nemusíte se bát. Když začnete žít zdravě a přemýšlet nad tím, co a jak děláte, tak to přijde samo.
Výživový poradce vám se vším poradí na první schůzce
Dnes je opravdu těžké najít kvalitního výživového poradce. Primárním cílém každého výživáře by měla být maximální snaha vám pomoci. A nejedná se pouze o stravu, ale o všechny 3 základní pilíře zdravého životního stylu.
- Pestrý, vyvážený a zdravý jídelníček.
- Pravidelný a vhodný pohyb.
- Dostatek odpočinku a psychická pohoda.
Bohužel u nás existuje několik firem, jejichž primární cíl je prodej potravinových doplňků. Zda jste narazili na někoho podobného zjistíte snadno tak, že vám hned na začátku (první nebo druhá schůzka) bude chtít prodat různé doplňky stravy. Věřte mi, že na začátku nic takového nepotřebujete. Často také tito „rádoby poradci“ lákají na konzultaci zdarma. Jakmile tuto otřepanou frázi uslyšíte nebo uvidíte, tak zbystřete a dávejte si velký pozor. Nejlepší, co můžete udělat je dát na doporučení svých známých nebo na prověřené zdroje, pokud žádné známé se zkušenostmi nemáte.
Zhodnocení vašeho současného jídelníčku
První věc, kterou by po vás měl výživový poradce chtít, je váš dosavadní jídelníček alespoň za poslední týden. Jídelníček si sebou musíte přinést na první schůzku. Je přímo nutné, abyste si tento jídelníček neupravovali a nesnažili se, aby vypadal lépe, než ten váš skutečný. Jakmile to ošidíte, tak nelžete poradci, ale sami sobě. Nestyďte se za to jak jíte, už to, že jste se rozhodli s tím něco dělat, je chvályhodné. A pouze v případě, kdy výživovému poradci ukážete, co skutečně jíte, vám bude moct nejlépe poradit, co zlepšit a co dělat úplně jinak.
Na první schůzce byste měli společně projít vaše stravovací návyky za pomoci jídelníčku, který si přinesete sebou. Nutriční poradce by vám měl klást otázky, aby si o vás a o vašich stravovacích návycích udělal představu a na základě toho vám co nejlépe poradil.
Ukáže vám konkrétní druhy potravin
Po důkladné analýze vašeho stravování by vám měl ukázat konkrétní potraviny, které jsou vhodné a zdravé. Zároveň byste se měli dozvědět, které potraviny jsou vhodné k snídani, které k obědu, svačině nebo k večeři. Nebojte se pořád ptát, přišli jste za ním přeci, abyste se co nejvíce věcí dozvěděli. Kvalitní výživový poradce vám chce pomoci a když se ho budete stále ptát na věci, které vám nejsou jasné, tak on sám bude rád, protože uvidí, že se sebou opravdu chcete něco dělat.
Pamatujte, že to všechno děláte jen a jen kvůli sobě. Pokud by se vám zdálo, že vám nechce na vše odpovědět nebo odpovídá neochotně, tak je to jasný signál, že jste asi zrovna nenarazili na toho pravého. Výživový poradce by měl vždy klást důraz na úpravu vašeho jídelníčku. Velmi často se stává, že vám bude tvrdit, že to bez doplňků nejde. V tomto případě to není výživář ale pouze prodejce, od něj raději ruce pryč.
Společně najdete vhodný pohyb
Jak již víte, tak pravidelný pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Pokud člověk nikdy v životě aktivně nesportoval, tak je pro něj hodně těžké z ničeho nic začít. Často to končí tak, že se do toho vrhnete po hlavě a výsledkem je akorát to, že jste unavení nebo si dokonce způsobíte nějaké zranění.
Úkolem nutričního specialisty by mělo být i doporučení na pohyb, který by vás mohl bavit. Rozhodně to nemá probíhat tak, že vám řekne, ať začnete běhat nebo chodit do posilovny. Běhání je celkem náročná záležitost a v žádném případě bych ho nedoporučil začátečníkovi, bylo by to pro něj zbytečně demotivující. Poradce by s vámi měl detailně probrat, co by vás asi tak mohlo bavit, může to na začátek být obyčejná chůze nebo nordic walking, tanec nebo jiná zábavná aktivita. Je nutné zohledňovat i váš věk a zdravotní stav, s tím vším vám kvalitní poradce musí pomoci.
Chůze je nejpřirozenější pohyb.
Samozřejmě je nutné si uvědomit, že výživář je specialista na výživu a životní styl. Pokud budete chtít začít posilovat, tak vám pravděpodobně vysvětlovat techniku nebude. Ale měl by vám poradit jak jíst před a po cvičení. Na techniku se raději poptejte v posilovně. Mám dobré zkušenosti s tím, že si zaplatíte trénéra na pár tréninků, kdy vám vše vysvětlí a ukáže. Poté již můžete cvičit sami.
Psychika hraje důležitou roli
I když se to na první pohled může zdát směšné, tak psychika hraje obrovskou roli a ve velké míře ovlivňuje fungování našeho organismu. Jakmile začneme být ve stresu, tak se naše tělo začne bránit a všechno, co by za normálních okolností fungovalo, fungovat přestává. Je nesmírně důležité, aby jste před změnou vlastního životního stylu byli psychicky v pořádku a vyrovnaní. Často se stává, že lidé vlivem stresu porušují zásady zdravého životního stylu. Je jednodušší sáhnout po čokoládě než si připravit zdravou svačinu. Dejte si na to pozor.
Psychivká pohoda je pro vás důležitá!
Jsem toho názoru, že kvalitní výživový poradce by měl být z velké části i „psycholog“. Z rozhovoru s vámi by měl být schopný poznat, že něco není v pořádku. Následně by si s vámi měl o vašich problémech umět promluvit a pokusit se vám pomoci i v této oblasti. Případně by měl být schopný odhadnout, zda váš problém nevyžaduje návštěvu terapeuta, který je v tomto oboru skutečným odborníkem. Může se totiž stát, že kvalitní výživář si s vaším problémem nebude umět poradit. To je běžné, nemusíte se ničeho bát.
Ale každopádně by vám poradce měl dodat zdravou dávku sebevědomí. Ano, musíte mít sebevědomí, protože každý jsme něčím vyjímečný. Tohle si dobře zapamatujte: Každý jsme něčím vyjímečný. Psychika je častý problém zejména u žen. Kolikrát stačí zapracovat na psychice, třeba se i odrazit ode dna a najednou jde všechno samo.
Já mám zkušenost, že psychické problémy u žen „váží“ zhruba 10 kilo.
Říká výživová specialistka Mgr. Alena Teofil.
Kvalitní potraviny jsou nejlepší palivo pro vaše tělo
Snažíte se ušetřit na potravinách a proto kupujete to nejlevnější, co se prodává? Důležité je si uvědomit, že tímto přístupem ve finále neušetříte a pokud by se vám náhodou povedli ušetřit nějaké peníze, tak vaše tělo bude trpět. Budete tím trpět i vy, protože pokud tělu nedáte kvalitní palivo, tak zkrátka nebude fungovat na plné obrátky. Stává se vám, že jste podráždění, máte často náladu pod psa a budíte se ráno unavení? To vše může být způsobeno nekvalitní stravou, která je plná tuků, éček a dalších chemických zdraví škodlivých látek. Ve finále utratí hromadu peněz za léky.
Čtěte etikety
Jediný způsob, jak se dozvědět, co vlastně kupujete je naučit se číst etikety. Písmenka jsou často opravdu malinká, takže pokud hůře vidíte, tak si nezapomeňte na nákup vzít brýle nebo lupu. Na začátku se v tom určitě nevyznáte. Přídavků, které se do potravin dávají je mnoho a nemůžete znát všechny. Obecně platí, čím kratší je složení na etiketě, tím lépe. Opravdu nevhodné a nezdravé potraviny mají složení tak dlouhé, že ho čtete 5 minut. Takové výrobky určitě nekupujte. Pokud si něčím nejste jistí, tak se poraďte s výživovým poradcem, podívejte se do zdravých potravin na našem webu.
Nebojte se zkoušet nové potraviny
Postupem času se naučíte poznávat zdravé potraviny a při nákupu už půjdete najisto. Pokud se naučíte číst etikety, tak se nemusíte bát zkoušet stále nové potraviny a obohacovat si tak jídelníček. Často se stává, že si lidé najdou svoje zdravé potraviny a u nich zůstávají, zkrátka je jedí v zimě, v létě a brání se tomu, zkusit něco jiného. To je samozřejmě špatně, jednak v létě a v zimě bysme měli mít jiný jídelníček a druhak se přece snažíme číst etikety a hledat nové informace, že? Dokážete sami usoudit, zda je daná potraviny vhodné nebo ne, pokud si přece jen nejste jistí, tak se zeptáte. Jídelníček musí být pestrý, proto stále zkoušejte nové potraviny, nové chutě a nové recepty. Uvidíte, že vás to začne bavit.
Zkuste někdy navštívit farmářské tržiště. V menších městech to bývá pouze pár stánků někde na rohu, kde místní prodávají své produkty. U nich si můžete být jistí, že vždy budou prodávat sezónní a kvalitní potraviny. Popovídejte si s nimi, zeptejte se, kde hospodaří. Často vás i rádi na své malé farmě přivítají a vše vám ukáží.
Co vám zdravé potraviny dají navíc?
Kamut je netradiční příloha, vyzkoušejte jí.
Už je vám jasné, že nezdravé potraviny obsahují mnoho tělu neprospěšných a mnohdy i škodlivých látek. Ale co ještě v nich chybí a zdravé potraviny vám to mohou nabídnout? Nezdravé potraviny jsou ochuzeny o většinu vitamínů a minerálních látek, které jsou pro naše tělo nepostradatelné. Když nebudete květinám dodávat výživu v podobě hnojení, tak vám také nebudou prospívat. S lidským tělem je to úplně stejné, aby mohlo plnohodnotně fungovat, tak potřebuje živiny, vitamíny a minerální látky.
Zdravé potraviny, zejména ty, které jsou minimálně technologicky upravovány, jsou vitamínů a minerálních látek plné. Díky nim bude mít vaše tělo vše, co potřebuje a nebude strádat. Víte jak se to projeví? Začnete se cítit svěží, budete mít více energie, nebudete tak často nemocní a hlavně budete mít lepší náladu. To za to přeci stojí nebo ne?
Co říci závěrem?
- Zdravé jídlo nemusí být dražší než nezdravé.
- Nebojte se požádat o radu.
- Jídlo je palivo pro vaše tělo, dejte mu to nejlepší.
- Projděte si seznam potravin, které by ve vaší kuchyni neměly chybět.
Pokračovat na další kapitolu „Zdravé jídlo“