Karob je skvělá potravina, která je vhodnou alternativou ke kakau a k čokoládě. Ve zdravých výživách jsou výrobky z karobu běžně k dostání. Zase můžete mlsat o něco zdravěji.
Rohovník obecný, Svatojánský chléb, Karob
Všechny tyto tři názvy mají společný jeden strom. Rohovník obecný je středomořský strom jehož plody jsou známé pod názvem karob a používají se v kuchyni. Název svatojánský chléb pochází z legendy o Janu Křtiteli, který díky nim prý přežil na poušti.
Ve Středomoří se dokonce plody používají i ke krmení užitkových zvířat nebo se z nich vyrábí místní pálenka. Jak je vidět, tak karob má všestranné použití, z toho jednoznačně vyplývá, že se jedná o důležitou plodinu. Více o rohovníku si můžete přečíst na Wikipedii.
Složení karobu nám hraje do karet
Narozdíl od kakaa neobsahuje karob kofein a ani další psychoaktivní látky. Navíc oproti kakau obsahuje karob minimum tuku, ale obsahuje více přirodního cukru. Přírodní chuť karobu je sladká, nemusíme ho tedy doslazovat.
Karobem můžete snadno nahradit výrobky z čokolády. Získáte tak podobný produkt, který má méně tuku a obsahuje pouze přírodní cukr.
Když už mlsat, tak zdravě!
Výrobky z karobu
Z karobu jsou ve zdravých výživách k dostání rozličné potraviny. Nejznámější je karobový prášek nebo karobové bonbóny. Z dalších to jsou např.:
- Karobové pomazánky (alternativa k nutelle)
- Kaše s karobem
- Müsli s karobem
- Sušené ovoce máčené v polevě z karobu
- Karobový prášek
- Karobové tyčinky a další cukrovinky
- Karobové bonbóny
Karob má výraznější chuť než čokoláda, takže sladkosti z karobu mohou obsahovat i méně tuku než výrobky s čokoládou. Navíc chuť není nijak výrazně jiná. Určitě zkuste mlsat zdravě, ať už vy nebo vaši děti.
Místo kakaa holandského typu můžete použít karobový prášek. Jen si dejte pozor na dávkování, karob má výraznější chuť, takže ho stačí dát méně.
Poleva z karobových bonbónů
Rádi pečete zdravě? Nahraďte čokoládové polevy polevami z karobu. Stačí rozpustit karobové bonbóny stejným způsobem, jako kdybyste rozpouštěli čokoládu – v misce nad vodní lázní.
Karobovou polevu lze připravit i z karobového prášku. Stačí použít kvalitní olej (např. kokosový), který necháte rozehřát na vodní lázni. Karobový prášek rozmíchaný ve vodě pak jen přilijete k tuku. Do polevy je možné přidat kukuřičný škrob (poleva pak krásně ztuhne) nebo vita kávu (Caro), aby poleva získala hořkou chuť.
Nebojte se v kuchyni experimentovat a pořád zkoušet nové chutě a nové postupy. Karob je jedna z potravin, které stojí za to vyzkoušet.