Úvod  ›   › 

Mungo klíčky jsou skvělé pro zdraví

Často se můžete dočíst, že večeře už by měla být lehká, ale že samotný zeleninový salát nestačí. Jenže když si do něj přidáte mungo klíčky a nějakou dobrou zálivku s olejem, tak z něj máte rázem skvělou a plnohodnotnou večeři.

Dnes již není problém si klíčky koupit v obchodě, ale k tomu mám několik výtek.

  1. Jsou zbytečně drahé.
  2. Nemůžete vědět, jak s nimi bylo zacházeno.
  3. Co když v nich už je plíseň, kvůli dlouhému nebo nevhodnému skladování?

Nejlepší je, když si klíčky připravíte sami a doma. Je to jednoduché a s minimální péčí je budete připravené za 3 dny. Pak vám ještě pár dní v lednici vydrží.

Možná si říkáte, proč bych se měl dělat s nějakými klíčky, když si ty luštěniny můžu rovnou uvařit a je to to samé. Bohužel vás musím zklamat, protože to to samé není. Je několik zásadních důvodů, proč jíst klíčky.

Jsou lépe stravitelné! Díky klíčení, dochází ke štěpení komplexních sacharidů uvnitř luštěniny a ta se tak stává o mnoho lépe stravitelnou. Pokud máte po konzumaci luštěnin problémy s nadýmáním, tak po klíčkách tento problém s velkou pravděpodobností mít nebudete.

Jsou chutné! Ten, kdo se vařeným luštěninám vyhýbá, by měl klíčky určitě zkusit, protože chuť je jiná, lepší (alespoň pro mě).

Jsou plné vitamínů a enzymů! Díky tomu, že se luštěniny nijak nevaří a tepelně nezpracovávají, tak se v nich uchová vše dobré a tím myslím zejména enzymy, které se teplem vždy zničí. Z minerálních látek stojí za zmínku hořčík, kterého má hodně lidí nedostatek (důsledkem jsou například hemeroidy!).

Ale dost už bylo řečí, tak se pojďme vrhnout, jak na to.

První den

Odsypte si množství mungo fazolí, které chcete naklíčit. Dávejte si pozor, množství hodně nabobtná. Já vždycky dávám raději méně, i když to může vypadat, že toho budu mít málo :-) A na 10 – 12 hodin fazole zalijte vodou, ať sou úplně ponořené. Nejlepší je to udělat večer, abyste ráno mohli pokračovat.

Mungo klíčky první den.

Druhý den

Ráno už je na některých fazolkách vidět začínající klíček. Nyní vodu slijte a fazole rozprostřete třeba na talíř. Důležité je udržovat je vlhké. Já je cca třikrát denně rosím rozprašovačem. Pokud chodíte do práce, tak je ráno pokropte a jakmile se vrátíte, tak to zopakujte. Večer samozřejmě také.

Je dobré dát přes talíř třeba cedník a přikrýt ho utěrkou. Jednak tím lehce zvýšíte teplotu a hlavně kolem fazolek udržíte vyšší vlhkost.

Mungo klíčky druhý den ráno.

Třetí den

Pořád pokračujte ve vlhčení. Fazolky vám nesmí uschnout! Třetí den večer a nebo až čtvrtý den máte vlastní klíčky hotové. Teď už je stačí jen dát do lednice a tam vám pár dní vydrží. Ale doporučuji je neskladovat moc dlouho. Maximálně 3 – 4 dny, abyste si v nich nepomnožili plíseň.

Mungo klíčky třetí den.

Věřím, že s tímto návodem pro vás bude klíčení hračka a budete klíčit pravidelně. Ještě existuje způsob klíčení pomocí pet lahve, který je možná ještě jednodušší. Co nevidět ho sem včetně fotek doplním.


Související články: