V každém článku o zdravém životním stylu se dočtete, že ovesné vločky jsou zázračné. Prostě k snídani nic lepšího neexistuje. Víte, proč jsou ovesné vločky odborníky tak často zmiňovány? Víte, že existuje mnoho jiných druhů vloček (i bezlepkových) kromě ovesných, které jsou také skvělé?
Vločky = rychlá energie
Proč se o vločkách mluví pouze v superlativech? Jedním z důvodů je, že vločky jsou pro naše tělo lehce stravitelné a jsou rychlým zdrojem energie. Právě z tohoto důvodu jsou vločky spojovány se snídaní. Po nočním spánku tělo spotřebovalo veškeré zbytky energie, proto potřebuje rychle a hlavně lehce dostupnou energii. Sportovci by o vločkách mohli vyprávět. Vločky jsou často jejich poslední jídlo před tréninkem. Rychle se stráví a dodají potřebnou energii na sportovní aktivitu. Já osobně chodím většinou sportovat odpoledne kolem čtvrté hodiny. Poslední jídlo před sportem je tedy oběd. Stávalo se mi, že mi v průběhu cvičení docházela energie. Bylo to dáné tím, že po 4 hodinách jsem měl oběd strávený a tělo potřebovalo další energii, kterou však nemělo odkud brát. Vyřešil jsem to tak, že si hodinu před cvičením dám menší misku vloček s bílým jogurtem a kouskem ovoce. Po této malé svačince mám při tréninku energie dostatek.
Nízká kalorická hodnota + spoustu užitečných látek
Vločky se skvěle hodí do zdravého jídelníčku a to i v případě, když chcete hubnout. Mají totiž nízkou kalorickou hodnotu. Hlavní složkou vloček jsou kvalitní sacharidy, ale najdeme v nich také bílkoviny, malé množství kvalitních tuků a mnoho vitamínů a minerálních látek.
Vločky nejsou jen s mlékem
Když jsem poprvé začal jíst vločky, tak to byla kombinace ovesných vloček s mlékem. Tato zkušenost mě bohužel na dalších pár let od vloček odradila. Vločky s mlékem nejsou pro mě. Naštěstí jsem to časem zkusil znovu a jinak.
Bílý jogurt, oříšky a ovoce
Už si neumím představit dopolední svačiny bez vloček, bílého jogurtu, oříšků a ovoce. V misce se smíchám různé druhy vloček s oříšky, někdy přidávám i lupínku kokosu a bílým jogurtem. Tahle kombinace sama o sobě není nic moc, ale když do toho nakrájíte ovoce (nejlépe vybírejte sezóní druhy), tak je to najednou strašná dobrota. Ovoce celou směs osladí a není potřeba přidávat med nebo jiné sladidlo.
Kaše
Kaši z vloček připravuji vždy s ovocem, nejčastěji používám jablka. Setkávám se s recepty, kde se používá na přípravu kaše máslo nebo jiný tuk. Já si myslím, že to je zbytečné. Jablka stačí nakrájet na kostičky a nechat cvhilku podusit na sucho na kvalitní pánvi. Poté je posypu mletou skořicí a přiliju předem namočené vločky s mlékem. Pořádně promíchám a je hotovo.
Další pokrmy, do kterých se hodí vločky
- Štrúdl
- Lívance
- Sušenky
- Pečivo
- Jako zavářka do polévek
Vločky obsahující lepek
Snažte vždy kombinovat více druhů vloček, nejezte pořád jen jeden druh dokola. Každý druh obsahuje jiné tělu prospěšné látky. Snažte se mu jich dát co nejvíc, vaše tělo se vám za to odvěčí.
- Ovesné
- Pšeničné
- Špaldové
- Žitné
- Ječné
Žitné vločky:
Špaldové vločky:
Ovesné vločky:
Bezlepkové vločky
V dnešní době jsme přehlceni potravinami obsahující lepek. Setkávám se s názory, že bysme lepek neměli vůbec konzumovat. Já s tímto tvrzením nesouhlasím. Podle mého názoru by zdravý člověk měl jíst všechno. Důležité ale je, že jídelníček zdravého člověka by měl být pestrý. Souhlasím s tím, že lepek by neměl převažovat a je potřeba v dostatečné míře zařazovat i potraviny bezlepkové. Co se týká vloček, tak si na své přijdou i lidé trpící celiakií, tedy alergií na lepek.
- Rýžové
- Kukuřičné
- Pohankové
- Jáhlové
- Amarantové
- Teffové
- Quinoové
Pohankové
Jáhlové
Amaratové
V obchodech se zdravou výživou je možné koupit už připravené směsi vloček. Nemusíte tedy nakupovat různé vločky po větších balení, ale koupíte si rovnou malé balení namíchných vloček různých druhů.