Rozhodli jste se, že se sebou něco uděláte? Chcete konečně začít cvičit? Ale podle čeho vybrat správné fitko? Poradíme vám, na co si dát pozor a jakých chyb se nejen začátečníci dopouštějí.
Jak vybrat správné fitness?
Jednotlivá fitness centra se od sebe liší, ale každé si najde své klienty. Nejvhodnější prostředí je takové, ve kterém se cítíte dobře. Pro výběr zhodnoťte několik následujících faktorů.
Dostupnost
Ženy se často bojí, že jim narostou svaly, když budou cvičit s činkami. Nemějte vůbec strach, je to mýtus.
Pokud cesta do vašeho fitka trvá více než půl hodiny, už je to první překážka pro lenivější jedince. Vybírejte si proto v okolí vašeho bydliště. Trénink také můžete spojit s cestou do práce či z práce.
Otevírací doba a návštěvnost
Většinou v odpoledních a večerních hodinách je největší nával lidí. Někdy si prostě musíte počkat na uvolnění stroje, nebo zvolit jinou variantu cviku. Pokud se to tak děje pravidelně, okrádáte se o kvalitu tréninku.
Vybavení
Menší fitness samozřejmě nabízí menší výběr strojů. Ale i se základním zařízením se dá vystačit. Záleží, jak jste nároční a jak chcete cvičit.
Hygiena a bezpečnost
Prostory šaten by měli být vždy uklizené. Pravidelná údržba se týká i prostoru pro cvičení. Správná funkčnost strojů a dalších zařízení je nezbytná pro bezpečnost návštěvníků.
Cena
Zjistěte si cenové podmínky. Ve větších městech je možnost členství, zde buďte obezřetní a pečlivě čtěte smlouvu. Další možností je jednorázový vstup a permanentka.
Ostatní služby
Příjemným bonusem je možnost využití vířivky, sauny, solária či masáží.
S trenérem nebo bez, mám do posilky vlézt?
Zejména začátečníci by neměli cvičit sami. Posilování může přinést spoustu užitku, ale i zbytečných zranění. Jenže vybrat zkušeného trenéra, nemusí vyjít hned na poprvé. Pokud máte možnost, vyzkoušejte více odborníků. Na doporučení kamarádů dát můžete, ale jak jistě víte, každý je jiný a má jiné potřeby. Proto vybírejte hlavně podle svého úsudku. Každý trenér se zaměřuje na určité aspekty cvičení. Některý dává přednost zdravotnímu cvičení, druhý zas preferuje klasickou kulturistiku. Podle čeho tedy vybírat?
Vzhled – Tím nemám na mysli, jestli se nám trenér líbí. I když určitá sympatie je také potřebná k budoucí spolupráci. Všímejte si, jaké má sám držení těla.
Povaha – Musí vám prostě sednout. Zamračený nebo nedochvilný člověk u vás nebude mít velkou šanci uspět. Umí se do vás trenér vcítit? Zajímá se o vaše další pokroky?
Zkušenosti – Žádný titul není známkou kvality. Ale určitě není na škodu se informovat, jakou školu/kurzy trenér absolvoval a kde v minulosti působil. Jak už bylo řečeno, vybírejte také podle toho, jaký máte cvičební cíl. Například zbavit se bolestí zad, připravit se na soutěž nebo zhubnout?
Individuální přístup – Před samotným cvičením by s vámi měl trenér udělat vstupní dotazník. Zeptat se vás na zdravotní stav, cíle a další důležité informace. Osobní diagnostika těla je také důležitá. Poté následuje sestavení cvičebního plánu na míru, rozhodně ne několikrát zkopírovaný dalším lidem.
Co si vzít s sebou?
Do posilovny si určitě sbalte vhodné oblečení, které vám nebude bránit v pohybu a čistou sportovní obuv. Další věci jako ručník si lze zapůjčit na baru, ale klidně si vezměte svoje.
Nejčastější chyby začínajících fitnessáků
Nedostatečná regenerace – Pokud málo spíte a odpočíváte, koledujete si o přetrénování. Samozřejmě zde hraje roli i další spousta faktorů. Hlavní zásadou je mít zhruba 2x týdně volný den – necvičit. Pro úplné začátečníky doporučuji posilovat 2x týdně celé tělo a další dny zařadit chůzi. Nechtějte všechno hned a s posilováním začínejte pomalu!
Chybějící rozcvičení – Když vyjedete autem, také chvíli trvá, než se ohřeje a rozjede naplno. To samé platí i pro vás. Než na to pořádné šlápnete, připravte své tělo na zátěž.
Špatné držení těla – Snažte se mít klouby ve správném postavení (hlava v prodloužení páteře, mírně pokrčená kolena, nohy na šířku kyčlí, apod.). Pro začátek věnujte pozornost hlubokým svalů, svalů kolem páteře, lopatek, pánve. Využijte opory ruky, pokud to cvik umožňuje – stabilizace lopatek, ramene. Samozřejmě velký vliv má správné dýchání, které pomáhá zpevnit oblast bederní páteře.
Správné držení těla je to nejdůležitější. Vyhnete se zranění a cvik bude maximálně efektivní.
Málo tekutin – V průběhu cvičení, ale i po něm, dostatečně doplňujte tekutiny.
Hladovění – Rozhodně neplatí, že pokud po cvičení nejíte, tak více zhubnete. Tělo potřebuje doplnit energii, kterou vydalo. Pokud nevíte, jak se stravovat, nechte si poradit od odborníka.
Psychický tlak – Máte vytyčené své cíle, každý den se netrpělivě přeměřujete a vážíte. Takto opravdu ne! Buďte trpělivý, nechte tělo adaptovat na novou zátěž a myslete na to, že váha není dobrým ukazatelem pokroku. Spíše spoléhejte na volnost oblečení a odrazu v zrcadle.
Samozřejmě je na místě, dodržovat určitá pravidla. Berte ohled na ostatní cvičence a seznamte se s morálními zásadami fitness. Pokud si nebudete s něčím vědět rady, nebojte se oslovit personál. Přeji vám dostatek motivace k pohybu a neporovnávejte se s ostatními. Jste originál a jděte svou správnou cestou.