Jak působí posilování na vaše tělo?
Je tu začátek roku a možná jste začali chodit do posilovny nebo se alespoň snažíte cvičit doma. Hlavu máte plnou cílů a ambicí k hubnutí. Jaké další pozitivní vlivy kromě redukce váhy můžete očekávat? Co se děje s vaším tělem během cvičení a proč myslet také na odpočinek? Odpovědi se dozvíte v následujících řádcích.
Jaké pozitivní vlivy má posilování na vaše tělo a psychiku?
Kvalitnější kosti
Při oslabeném svalstvu se nevytváří silný tah na kosti, ke kterým jsou připojeny. Dochází k snížení hustoty kostí. Oslabené kosti jsou náchylnější ke zlomeninám a vzniku osteoporózy. Především starší ženy v menopauze by se měly udržovat v dobré kondici.
Větší podíl svalové hmoty
Nedostatek pohybu vede k nadváze, ale i úbytku svalové hmoty. Správně zvoleným cvičením zvýšíte podíl svalů v těle a zároveň můžete ovlivnit jejich vzájemnou vyváženost. Tím se váš svalový aparát dostane do rovnováhy a držení těla se podstatně zlepší. Budete silnější a každodenní činnosti pro vás budou méně náročné.
Hubnutí
Důsledkem zvýšeného podílu svalů je snížení podílu tuku v těle (svaly spotřebovávají více kalorií). Bazální metabolismus vašeho těla se zvýší. Dbejte na to, aby váš trénink byl vyvážený a nezaměřujte se pouze na jednu určitou partii.
Výkonnější srdce
Ochablé svaly nevyžadují, aby srdce pumpovalo zvýšené množství krve. Pravidelnou pohybovou aktivitou se riziko nemoci srdce a cév výrazně sníží. Objem srdce se zvětší a jeho stěny zesílí, následně svou práci vykonává efektivněji. Upozornila bych však na to, že nemám na mysli extrémní fyzickou zátěž, která už není zdraví prospěšná.
Zvýšení imunity
Mozek díky pohybové aktivitě vyplavuje více hormonů a antistresových látek. Pokud společně s posilováním dodržíte i základy zdravé stravy, vaše celková odolnost organismu rapidně vzroste.
Psychické a sociální změny
Určitě znáte ten pocit, když se na vás vše valí a jdete se odreagovat do posilovny. Přijdete domů a máte mnohem lepší náladu. Večer lépe usínáte a ráno máte dost energie na svěží začátek do nového dne. Další výhodou je poznávání nových lidí a zařazení do určitého kolektivu.
Nemusíte zvedat těžké činky. Cvičit se dá i s vlastní vahou.
Cvičit s kamarádem, trenérem nebo ve skupině?
Každý varianta má své plusy a mínusy. Jestliže chodíte do posilovny ve dvojici, určitou výhodou je možnost dopomoci. V začátcích vám může sparing partner pomoci překonat určité rozpaky (pokud nejste extrovertní typ). Občas ale vídám, jak si při posilování lidé povídají a celkově se nesoustředí. Ale to zajisté není a nebude váš případ. Vyberte si takového společníka, který bude dochvilný a bude vás motivovat.
Další možností je chodit na skupinové lekce. V dnešní době je v každém fitness centru široká nabídka lekcí (kruhové tréninky apod.). Netvrdím, že jsou skupinové hodiny nevhodné, ale málokdy se najde předcvičující, který je pečlivý a důsledný. Vím, že je nemožné se na 100% věnovat všem. Proto si spíše vybírejte lekce s menší kapacitou cvičenců.
V případě, že jste začátečník a nikdy jste se posilování nevěnovali, obraťte se na osobního trenéra. Pokud chcete cvičit pro své zdraví, je žádoucí, abyste se ukázali trenérovi (či jinému odborníkovi), který zhodnotí vaši zdatnost a popřípadě svalové dysbalance. Samozřejmě, že tato individuální varianta je nejnákladnější. Teprve tehdy až se stanete zkušenějšími cvičenci, můžete cvičit bez dozoru.
Proč si dopřát také odpočinek?
Posilování má zajisté kladný vliv na vaše zdraví, ale nic se nesmí přehánět. Po tréninku dejte svému tělu možnost odpočívat a nabrat nové síly. Regenerace tvoří základ pro zlepšení výkonnosti. Přizpůsobení organismu na trénink probíhá převážně až po něm. Regenerační procesy začínají již ve fázi tzv. cool down. Proto nezapomínejte na dostatečné vyklusání a následný strečink. Tyto procesy můžete také podpořit nejrůznějšími meditačními technikami, kdy vědomě uvolňujete jednotlivé části těla. Aktivní relaxaci může představovat cvičení tai-chi nebo qi-gong.
Na uvolnění svalů doporučuji masáže, které mají pozitivní vliv na krevní a mízní oběh. Odpadní látky se tím pádem rychleji odvádí z těla a dochází k uvolnění napětí a ztuhlostí. Nakonec bych určitě zmínila důležitost kvalitního spánku, který je nejdůležitější pro dostatečné obnovení organismu.
Zaplaťte si hodinu s trenérem. Vše vám vysvětlí a pak už budete cvičit sami.
Moje zkušenost s posilováním
Poprvé jsem do posilovny zavítala s kamarádem, sama bych nikdy nepřekonala svůj ostych. Zpočátku to nemělo hlavu ani patu, střídala jsem stroje, jak se mi chtělo. Činky jsem raději vynechávala (ty jsou přece pro chlapy). Postupem času jsem si uvědomila, že to takhle nejde. Odhodlala jsem se a požádala trenéra o sestavení plánu, který se skládal z posilování na strojích, s vlastní vahou a činkami. Už jsem začínala chápat, jak má trénink zhruba vypadat. První pokroky na sebe nenechaly dlouho čekat, tělo se začalo zpevňovat. Sbírala jsem stále víc informací, ale fitness pro mě stále znamenalo hubnutí, nabírání svalů a dřina. Až hodně dlouho poté, jsem si konečně uvědomila, že cvičení musí být především o nápravě držení těla a relaxaci.
Přemýšlejte o tom, jaké cviky cvičíte a k čemu vám pomáhají, popřípadě jestli nejsou kontraproduktivní. Pokud chcete jít více do hloubky, určitě jděte na nějaký kvalitní kurz, kde získáte cenné informace (nemusíte být poté trenéry, berte to jako sebevzdělávání a koníček). Tímto vám chci sdělit, abyste nikdy nedávali na první místo vzhled, ale své zdraví.
Související články:
- Jak působí posilování na vaše tělo?
- Běh na dlouhou trať aneb hubnutí běháním
- Jóga je to, co sjednocuje činnost mysli
- Core trénink je základ všeho
- Strečink je často podceňován
- TRX závěsný posilovací systém
- Udělejte první krok k chůzi
- Síla doteku - masáže
- Jak dýcháte, tak i žijete