Všichni asi tušíte, že stravovat byste se měli zdravě a v přiměřeném množství. Ale co když tu jsou nástrahy v podobě vánočních svátků a návštěv? Jak jíst, aby vás netrápil těžký žaludek? Nejprve si musíte uvědomit, že Vánoce jsou tu od toho, aby se sešla celá rodina. O pár řádků níž se dozvíte, jak se vyhnout přejídání.
Rady jak předejít přejídání
- Jezte pravidelně během dne, předejdete záchvatovému přejídání.
- Jídlo si vychutnávejte, jezte pomalu, uvědomte si jakou má jídlo chuť.
- Buďte pozitivně naladěni, snažte se stravovat v příjemné společnosti.
- Nedávejte na potraviny pomyslnou nálepku zakázané, známé pořekadlo zakázaného chleba největší krajíc je určitě pravdivé. Můžete jíst vše, jen některé potraviny v malém množství.
- Vyhněte se "neškodnému" ujídání a uždibování během dne. Jde o nežádoucí jídelní návyk. Proto nenechávejte cukroví vystavené na stole, náhradou může být mísa s ovocem.
- Rozhodně si nedělejte velké zásoby jídla a cukroví, zajisté víte proč.
- Na návštěvách se nebojte zdvořile odmítnout přemíru jídla, jen ochutnejte.
- Docela dobrým optickým fíglem je používat menší talíř.
SOS tipy
- Pokud si nejste jisti, zda máte opravdu hlad, napijte se vody. Hlad může někdy být jen převlečená žízeň. Samozřejmě slazené džusy a limonády nejsou vhodné.
- Jděte se projít a relaxujte.
- Zavolejte důvěrnému kamarádovi/kamarádce a svěřte se, co vás trápí.
S alkoholem opravdu mírně, má vysokou energetickou hodnotu! Navíc vysoká konzumace v kombinaci s cukrovím, řízkem a salátem vám na pocitu lehkosti nepřidá.
Na Vánočním trhu si dejte skleničku svařáku nebo medoviny a vychutnejte si tu atmosféru.
Psychika
Pokud "řešíte" své emoce a problémy jídlem, nemám pro vás asi moc přívětivou zprávu. Jestliže pro sebe chcete něco dělat, musíte se naslouchat a umět své emoce rozpoznávat. V pocitu bezmoci a vyčerpání dokáže obžerství obalit nervy a na chvíli vás oprostit od problému. Není to ale řešení trvalé, pak přicházejí na řadu výčitky a sebekritika. Možná to bude znít poněkud zvláštně, ale i selhání lze brát pozitivně. Dokonalost neexistuje, a pokud se budete mít rádi i se svými nedostatky, budete na nich moct lépe zapracovat.
Výchova
Jídelní režim v dětství v určité míře ovlivňuje, jak se k jídlu jako takovému budete stavět v budoucnu. Pokud vás rodiče odměňovali za úspěchy sladkostmi, hrozí, že i vy se budete "odměňovat". Bylo neslušné nechat cokoliv na talíři, co by za to přeci děti v Africe daly? Budete jíst, dokud bude talíř prázdný, i když nepociťujete hlad. Těchto vzorových příkladů je spousta, uvědomte si je včas. Okolí nás ovlivňuje, tomu se nikdo nevyhne.
Spouštěče žravosti
Určitě znáte pokus ruského lékaře I. Pavlova, ve kterém psi slintali po zaznění zvonku. Už jen pouhá myšlenka na jídlo spustila reakci. Možná si to neuvědomujete, ale některé "zvonky" si lehce vytvoříte i doma. Jíte pokaždé u svého oblíbeného seriálu, pokaždé si v obchodě koupíte čokoládovou tyčinku, kterou sníte v autě cestou domů? Tyto naprogramované zvyky, jste si uložili v paměti a automaticky je opakujete, skoro až nevědomě. Možná proto, když si spojíte Vánoce s přejídáním, je těžší se tomu vyhnout.
Co vše tedy dokáží přeplněné žaludky?
- Odvrátit pozornost od nepříjemných pocitů.
- Utéct z vánočního shonu a konečně se zastavit.
- Ukonejšit a uklidnit.
- Utěšit pocit osamělosti, když jsou o Vánocích všichni spolu a vy "nemáte nikoho".
Přeji vám dostatek sil a pevné vůle nejen o vánočních svátcích, ale i po celý rok. Stravujte se s pocitem, že chcete dát svému tělu a sobě to nejlepší a ne si škodit. Budete se cítit lehce a plni energie!