Příloha je důležitá část vašeho jídla. Co se stane, když ji vyřadíte ze svého jídelníčku? Proč nejíst pořád dokola ty samé? Ovlivní přílohy vaši váhu? To vše se dozvíte, když budete číst dál.
Určitě jste se setkali s tím, že pokud vynecháte přílohy, tak zhubnete. To je velký omyl! Přílohy jsou totiž významným zdrojem komplexních sacharidů. Pokud je nebudete jíst, budete mít hlad a následnému přejídání se těžko vyhnete. Zeleninou těžko nahradíte sacharidy, které vaše tělo potřebuje pro doplnění energie.
Jak si rozdělit přílohy během dne?
Během dne byste měli sníst 3 hlavní jídla, mezi kterými jsou menší svačiny. K snídani doporučuji například ovesnou kaši s ořechy nebo kváskový celozrnný žitný chléb se šunkou. Příloha k obědu by měla tvořit zhruba 1/3 talíře. Jak už bylo řečeno, přílohy jsou zdrojem energie. Odpoledne je většina z vás ještě v práci a energii potřebuje. Následně k večeři si nandejte menší množství přílohy než k obědu. Sacharidy se nevyplatí vynechat o to více, pokud večer sportujete. Tělo si žádá k výkonu dostatečné množství paliva.
Pečivo jako příloha?
Pokud jako přílohu volíte pečivo, doporučuji ho koupit v obchodě se zdravou výživou. Nejlepší variantou je si doma připravit vlastní kváskové pečivo. Budete vědět, co přesně obsahuje, to se o běžném pečivu říci nedá. Pečivu z bílé mouky se vyhněte. Je ochuzeno o vlákninu a důležité vitamíny a minerální látky.
Prosím, nesmažit!
Párkrát jsem se setkala s názorem, že hranolky jsou zdravé, protože jsou přeci z brambor. Brambory jsou zelenina a tu musíme jíst. Brambory se sice řadí mezi zeleninu, ale z hlediska výživy je tak brát nemůžeme. Brambory obsahují velké množství sacharidů, takže je řadíme mezi přílohy, pozor na to. Zelenina je důležitá, ale určitě ne smažená ve velkém množství oleje. Zkuste hranolky upéct v troubě s minimem oleje!
Proč je nutné přílohy střídat?
Nenechte se ubíjet stereotypem! Střídáním více druhů příloh docílíte pestrého příjmu mikroživin. Každá příloha má trochu jiné složení vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Při nedostatku těchto živin je vaše tělo méně imunní, proto je důležité myslet na pestrost stravy. Dbejte také na kvalitu výrobků.
Ze začátku jsem pořád jedla to samé. Zjistila jsem, že když je můj jídelníček stereotypní, lehce ho poruším. Chodila jsem okolo regálů a nevšímala si dalších možností, které se mi nabízely. Začala jsem víc číst o zdravé výživě. Postupem času jsem začala zkoušet nové výrobky. U některých jsem byla zklamaná, vůbec se nedaly jíst. Nevzdávala jsem to, pořádně jsem prostudovala přípravu a zkoušela nové recepty. Chuťové buňky si začaly pomalu zvykat.
Pokud opravdu nestíhám, připravím si kuskus. Stačí ho pouze zalít horkou vodou a za pár minut je hotov (stejně lze připravit i bulgur, jen to trvá trochu déle)! Na závěr ho promíchám se zeleninou a zakápnu olivovým olejem. Skvěle se hodí k masu nebo ho jen posypu sýrem.
Znáte freekeh?
Je podobný bulguru, který se vyrábí z pšenice. S tím rozdílem, že pšenice se sklízí nezralá. Je bohatý na bílkoviny a vlákninu. Má nízký obsah tuku.
Bezlepkové přílohy
Pokud máte celiakii, nemusíte se pestrého jídelníčku vzdát. Na trhu je spousta bezlepkových výrobků. Jde jen o to se v nabídce zorientovat a vyzkoušet nové varianty.
Amarant má mnoho bílkovin, železa, vápníku. Jako přílohu bych ho kombinovala s jáhly, protože má svou specifickou chuť. Jáhly mají zásaditou povahu, proto se hodí k léčbě sleziny. Navíc obsahují fosfor, který pomáhá při únavě a depresi. Hodí se jako klasická příloha nebo z nich lze připravit placky, noky nebo krokety.
Další vhodnou potravinou pro bezlepkovou dietu je pohanka. Posiluje a zahřívá organismus, v zimním období přijde vhod. Obsahuje rutin. Tato látka zvyšuje elasticitu cév, aktivuje působení vit. C.
Trochu netradiční přílohou je quinoa (merlík čínský). Zasytí vás na dlouhou dobu, jelikož má nízký glykemický index. Její chuť je mírně oříšková.
Při nákupu těstovin pečlivě čtěte etikety výrobků. Při výběru vám pomůže také symbol pro bezlepkovou dietu (přeškrtnutý klas). Vhodné jsou těstoviny rýžové, kukuřičné, pohankové, cizrnové.
Z polenty připravíte kaši nebo knedlíky. Instantní polenta se vaří zhruba 5minut, obyčejná 20minut. Při vaření polenty mě jednou napadlo, jak ji přípravit pro děti. Vyválenou placku polenty jsem nechala vychladnout a vykrajovátky jsem tvořila nejrůznější tvary. Polentové obrázky jsem dala na pár minut péct do trouby. Zajisté záleží na tom, jak jídlo servírujete. Pokud vypadá lákavě, pochutnáte si mnohem více.
Příprava přílohy
Při vaření si dejte pozor, aby se vám příloha nerozvařila. Tím se zvýší glykemický index potraviny. Následně se zvýší i hladina cukrů v krvi a dostanete chuť na sladké. Určitě znáte z pořadů o vaření, že těstoviny by se měli vařit al dente (na skus). Brambory vařte v páře nebo je alespoň při vaření neloupejte. Nebojte se přílohu ochutit bylinkami a kořením. Nejde jen o to, jíst zdravě, ale i chutně.
Smyslem celého článku bylo zdůraznit důležitost příloh. Nikdy ze svého jídelníčku nevynechávejte přílohy. Přílohy jsou největším zdrojem sacharidů a tudíž i paliva pro vaše tělo. K snídani a k obědu si dejte klasickou porci – jednu třetinu talíře. Pokud večeříte po sportu, tak si porci k večeři také nesnižujte. Tento postup je stejný i v případě, kdy se snažíte zhubnout! Bez paliva vaše tělo hubnout nebude. Naučte se vybírat ty správné přílohy a často je střídejte.