Úvod  ›   › 

Proč jíst zeleninu? Není to jen kvůli vitamínům

Při dotazu: „Proč jíst zeleninu?“ většina lidí odpoví, že obsahuje vitamín C, který je důležitý, abychom nebyli nemocní. Svým způsobem mají pravdu, ale zelenina zdaleka neobsahuje jen tento vitamín, má pro naše zdraví mnohem více benefitů. Jaké to jsou, se dozvíte v tomto článku.

Vláknina (Psyllium)

Máte problémy se zácpou nebo dokonce se zažíváním? Je dost pravděpodobné, že máte ve stravě málo vlákniny. V České republice v průměru nesníme ani polovinu doporučené denní dávky vlákniny. Je to způsobeno hlavně tím, že nejíme celozrnné výrobky a také nejíme zeleninu. Nemusíte si počítat kolik vlákniny už jste snědli. Stačí, když budete ke každému jídlu jíst zeleninu nebo ovoce.

Tip: Pokud to není nutné, tak se nezbavujte slupky, protože ta obsahuje důležitou nerozpustnou vlákninu.

Díky vláknině se vyhnete nejen zácpě, ale také vaše střeva vám budou vděčná, protože se jim bude lépe pracovat. Nerozpustná vláknina funguje jako přirozený čistič (kartáč) střev, takže zajišťuje jejich správnou funkci - lepší vstřebávání živin. V souvislosti s vlákninou je nutné zmínit, že její nadměrný příjem v kombinaci s nízkým příjem tekutin (čisté vody) může naopak způsobovat problémy. Jako vždy platí - všeho s mírou. Ve většině případů vám bude stačit vláknina z běžné stravy (zelenina, celozrnné pečivo a výrobky). Pokud nemáte nějaké zdravotní problémy, tak si nemusíte Psyllium kupovat! Další benefity, které vám přinese dostatečný příjem vlákniny:

  • správná funkce střev,
  • prevence zácpy a s ní spojených hemeroidů,
  • snižuje riziko rakoviny tlustého střeva,
  • důležitá pro udržení přirozené hladiny cholesterolu,
  • pomáhá při hubnutí,
  • pomáhá odvádět toxické látky z těla.
Autorkou tohoto článku je specialistka na zdravý životní styl Mgr. Alena Teofil.

Vitamíny a minerální látky

Zelenina je zdrojem širokého spektra vitamínů, minerálních látek i stopových prvků. Je důležité jíst různé druhy zeleniny, protože každý druh obsahuje jiné mikroživiny; do této skupiny patří i antioxidanty, které brání naše buňky před volnými radikály, a tedy před stárnutím a poškozením (jsou ovšem jen v syrové zelenině). Možná si říkáte, že tohle všechno se dá získat v suplementech. Vstřebatelnost chemicky vyrobených vitamínů je nižší a objevují se i studie, které poukazují na to, že konzumace umělých vitamínů má negativní vliv na naše zdraví. Ano, dnes jsou na trhu i přírodní suplementy, ale je jedna věc, o které se nemluví a kterou vám žádný suplement nedá - fytochemikálie.

Fytochemikálie

Označovány jsou také jako barviva nebo barevné pigmenty rostlin, z čehož se dá odvodit, že různě barevná zelenina má i různé fotochemikálie. A věřte, že jich není málo, existuje jich totiž několik tisíc druhů. Jejich výhradním zdrojem je rostlinná strava (zelenina, ovoce, ořechy, bylinky, zelený čaj a další). Jedná se o rostlinné ochranné látky, které příznivě působí na naše zdraví. Prokázané jsou například jejich účinky při prevenci nádorových onemocnění nebo chronických degenerativních chorob. Tyto velice důležité látky pro náš organismus v žádných pilulkách nenajdete. Proč o tomto faktu nemluví farmaceutické společnosti? Proč nám v reklamách tvrdí, že jejich pilulky jsou plnohodnotnou náhradou, když to není pravda? Odpověď nechám na vás.

Sezónní zelenina

Vždy se snažte jíst sezónní zeleninu. Jiné druhy jsou vhodné v létě a jiné zase v zimě.

Pomoc při hubnutí

Zelenina je nízkokalorická a zároveň velmi výživná, proto jí můžeme sníst velké množství, aniž bychom se museli bát o naší hmotnost. Při redukční dietě nám pomůže zbavit se hladu. Můžeme jí sníst hodně, a zároveň díky vláknině napomáhá udržet hladinu glykémie, čímž nám pomůže od vlčího hladu či chutí na sladké. V podstatě jde o to, že pokud jí jíme spolu s jiným zdrojem sacharidů, tak vláknina zpomalí trávení celého jídla a tím pomaleji stoupá glykémie. Tělo tak má možnost plynule vyplavovat inzulín a předejde se tak velkým výkyvům. Stejnou schopnost mají i tuky a bílkoviny. Každý den bysme měli sníst zhruba 400 gramů zeleniny a to ideálně v kombinaci syrové a tepleně upravené. Důležitá je rozmanitost, sezónnost, čerstvost a kvalita.


Související články: