Najděte své řešení obezity aneb jak zhubnout
Lidská váha je ošemetná věc. Mohli bychom o ní mluvit klidně hodiny, a přesto by to k ničemu nebylo. Člověk musí nejprve sám sobě přiznat, že nastal čas na změnu. Obézním se samozřejmě nestanete přes noc. Většinou je k tomu potřeba několik let přejídání, špatné skladby jídelníčku, nočních svačinek a totální absence rychlejšího pohybu. Stejně tak i obtíže spojené s obezitou přicházejí velmi nenápadně a tiše se vkrádají do životů. Jedny Vánoce ještě vylezete kopec na sáňkování, který máte za domem. Příští rok Vám dá stejný výstup pořádně zabrat a za dalších dvanáct měsíců už s dětmi raději pošlete svého partnera. Je Vám to povědomé?
Pochopitelně Vám jen málokterý přítel nebo příbuzný řekne do očí, že by Vám prospělo párkrát si oběhnout náměstí. Takže tím, kdo Vám je nucen sdělit pravdu jako první, bývá obvodní lékař. S jeho pravdou pak přijde zákonitě i přednáška o zdravotních problémech s obezitou spojených – zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny, cukrovky atd.
Ale to Vy už nejspíš moc dobře znáte, jinak byste se k podobnému článku vůbec nedostali. Pravděpodobně Vám dal lékař přednášku o hodnotě Vašeho BMI (Body Mass Index) a možná jste se dozvěděli, že WHO (Světová zdravotnická organizace) nastavila hranici obezity na BMI 30 a více. Tato metoda však není ideální, protože opomíjí váhu svalové hmoty u sportovců (i u těch bývalých). Jako přesnější ukazatel Vám poslouží obvod pasu, který je při určování obezity mnohem důležitější. Tuk uložený v oblasti břicha totiž přímo sousedí s vnitřními orgány a nejvíce ohrožuje Vaše zdraví. Muži by neměli mít větší obvod pasu než 94 centimetrů, obvod ženského pasu by neměl překročit hranici 80 centimetrů.
Hubnout na centimetry je správná cesta.
Teď, když víte, jak na tom jste, potřebujete jasný plán. Nemá cenu nad vším neustále dumat. Na klidu Vám nepřidá váha, metr ani jiný vynález, jež by Vám denně připomínal, jak malá Vaše vůle ve skutečnosti je, ani nekonečný seznam nemocí, jež Vám hrozí. Pojďme se proto podívat na konstruktivní řešení Vaší situace.
Nemusíte na to být sami – ani byste neměli
Pokud jste si článek dočetli až sem, udělali jste první velký krok k cestě za zdravým životním stylem. Právě přechod na zdravý životný styl je odpovědí na Vaši otázku Co mám udělat proto, abych se zase cítil/la dobře? Proces, během kterého se nevyhnete seškrtání a celkové změně svého jídelníčku, je velmi náročný. Chcete-li tedy zvýšit svou šanci na úspěch, ještě než vůbec začnete, vyhledejte pomoc výživového specialisty.
Samozřejmě se do toho můžete pustit sami s pomocí informací z různých webových stránek a příruček o hubnutí. Pokud však nejste odborník, tak většinou nedokážete odlišit nevhodné, klamavé a často kontraproduktivní rady od těch dobrých. Právě proto potřebujete někoho, kdo Vás uchrání omylů a drastických změn jídelníčku, které by Vám mohly v konečném důsledku rozhodit metabolismus a zničit zdraví.
Co pro Vás může udělat odborník? V prvé řadě s Vámi výživový poradce bude konzultovat Váš stávající jídelníček. V souvislosti s tím zmíníme jedno důležité pravidlo – Nic nezatajovat. Nejste první ani poslední, kdo v pozdních večerních hodinách neodolá donášce pizzy, instantním nudlím nebo tabulce čokolády. Navíc jakmile se někomu svěříte, bude pro Vás snazší se podobných zlozvyků zbavit.
Fastfood do zdravého životního stylu nepatří.
Chce to čas, motivaci a pozitivní přístup
Společně si promluvíte o tom, co jste dosud dělali špatně, a proberete Váš zdravotní stav. Možná se budete divit, ale i obézní člověk může být paradoxně podvyživený (v kávě, koblihách a jídle z fastfoodu vitamíny nenajdete). Tato skutečnost často osvětlí neustálou únavu a celkově nezdravý vzhled – nízká kvalita nehtů, vlasů a kůže. Na základě zjištěných informací Vám poradce sestaví jídelníček přesně určený pro potřeby Vašeho těla a navrhne ideální pohybovou aktivitu a její frekvenci. Postupně si díky tomu doplníte živiny a krůček po krůčku Vám začnou mizet i centimetry v pase. Určitě ale nečekejte zázraky a rady typu „jak zhubnout rychle“.
Zdravý životní styl je báječný, ale chvíli trvá, než si na něj zvyknete. Ze začátku to chce všechnu vůli, co v sobě najdete. Obecně se dá říci jedno – s prvními shozenými kilogramy přichází také nálož tolik potřebné motivace. Budete se cítit o poznání lépe, začnete si opět se zájmem prohlížet výlohy s novými kolekcemi oblečení a získáte příval energie. Když nezapomenete ani na pohyb (což byste rozhodně neměli), půjde vše ještě rychleji. Pak už stačí jen pokračovat ve Vaší nové, zdravější a veselejší rutině, dokud se z Vás nestane člověk, se kterým budete konečně spokojení.
Související články:
- Rozhovor s fitness instruktorkou Veronikou Wisiorkovou
- Rozhovor s trenérem Martinem Hrazdilem
- Najděte své řešení obezity aneb jak zhubnout
- Udělejte si štědrovečerní večeři zdravě a chutně