Semínka jsou zdrojem kvalitních tuků, minerálů a vitamínů. Také pomohou ke kráse vašich nehtů a vlasů. Zkuste si z nich připravit tuto zdravou svačinku. Hodí se i jako slané pohoštění pro návštěvu.
Chutná vám štrúdl a rádi byste zkusili zdravější variantu? Problémem často bývá velké množství oleje, které se dává do těsta. Nutné je také těsto vyválet, zabalit náplň a modlit se, aby to někde neprasklo. Pokud se vám s tímto nechce dělat, tak zkuste tento recept z ovesných vloček.
Chuť na sladké občas přepadne každého, na tom není nic špatného. Jen je dobré vědět, co mlsat. Pokud zkombinujete rýži, mléko a meruňkového Šmakouna, tak můžete mlsat s čistým svědomím. Tahle svačinka nejen skvěle chutná, ale zároveň obsahuje dostatek bílkovin i sacharidů, které si vaše tělo žádá.
Hermelín je tučnější, ale zároveň velmi oblíbený sýr. Hermelínová pomazánka výborně chutná a jednou za čas se vyplatí si ji doma připravit. Navíc můžete zvolit i odlehčenou variantu hermelínu a v kombinaci s tvarohem si skvěle pochutnáte.
Křen obsahuje mnoho hořčičných silic, které bezvadně působí např. proti kašli nebo zahlenění. Křen se používá i při léčení infekcí ledvin nebo močových cest. Dávejte si pravidelně domácí křenovou pomazánku.
Uzený losos je delikatesa, která není úplně nejlevnější. Nicméně losos obsahuje velké množství kvalitních tuků, kterých máme ve stravě málo. Dopřávejte si takovéto lahůdky častěji. Pochutnáte si a navíc uděláte hodně pro své zdraví.
Mnoho z nás si pamatuje červenou řepu jako ten nejhorší „kompot“ ze školní jídelny. Zkuste ale červenou řepu připravit jinak a chutněji. Červené řepa je totiž plná vitamínů a minerálních látek, které působí pozitivně na náš cévní systém. Např. látky z červené řepy brání kornatění tepen.
Jahelník je tradiční vánoční pokrm, který je v dnešní době zapomenut. Jahelník můžete servírovat jako dezert, ale i jako samostatné jídlo. Jáhly se vyrábí loupáním prosa. Mají vysokou výživovou hodnotu. Obsahují zinek, draslík a fosfor. Z pohledu čínské medicíny patří mezi potraviny, které zahřívají. Vyzkoušejte tento recept a posuďte sami!
Hummus pochází ze Středního východu. Jeho základní surovinou je cizrna, která je velice výživná a obsahuje kvalitní bílkoviny. Příprava je jednoduchá, napoprvé jsem zvládla připravit hummus bez problému. Zkuste náš recept také, určitě vám zachutná natolik, že ho budete dělat pravidelně.
Makrela je mořská dravá ryba. Její maso obsahuje mnoho omega-3 mastných kyselin, kterých máme ve stravě zoufale málo. Doporučuje se jíst ryby alespoň dvakrát týdně. Ruku na srdce, kdo z vás jí ryby tak často? Mořské ryby mají v porovnání se sladkovodními mnohem více omega-3 mastných kyselin a navíc obsahují jód, proto jsou vhodnější. Udělejte si jednou za čas pomazánku z uzené makrely a dělejte tím něco pro své zdraví.