Vycházejte z přírodních chutí (kupte si raději bílý jogurt, neochucený tvaroh) a na doslazení používejte ovoce. Rozinky nebo namleté sušené švestky jsou také skvělé sladidlo. Není potřeba se zbavovat sladké chuti v našem jídelníčku, protože sladká chuť k životu patří, ale je nezbytné jíst přirozeně sladké potraviny. V žádném případě neučte na přeslazenou chuť děti.
- Hnědý cukr
- Třtinový cukr
- Ovocný cukr (fruktóza)
- Melasa
- Černá melasa
- Sladovit, sladěnka
- Med
- Sirupy
- Karob
- Stévie
- Vanilkový cukr
- Umělá sladidla
- Bílý cukr
Hnědý cukr
Hnědý cukr je stejný jako bílý cukr, jen se do něj v průběhu výroby přidává melasa. Bohužel většina hnědých cukrů v našich obchodech je nekvalitních. Raději se jim vyhněte.
Třtinový cukr
Oproti bílému cukru obsahuje navíc melasu, která se do něj však nepřidává, ale je přirozenou součástí během výroby. Při jeho výrobě se nepoužívají žádné chemické látky. Jedná se tedy o poměrně přirozené sladidlo. Melasa dodává řadu minerálních látek, vitamínů a enzymů. Jeho cena je však poměrně vysoká. Půl kila kvalitního třtinového cukru stojí kolem 50 - 70 Kč.
Ovocný cukr (fruktóza)
Ovocný cukr je přirozenou součástí ovoce. Sladit potraviny ovocem se zkrátka vyplatí. Protože mimo ovocného cukru získáte mnoho vitamínů a minerálních látek a v neposlední řadě také vlákninu. Dejte si pozor na průmyslově zpracovanou fruktózu, kterou najdete v řadě výrobků. Vyrábí se z kukuřice a je vysoce koncentrovaná. Naše tělo ji nestihne přeměnit na energii a proto se musí složitě odbourávat v játrech. To vede nejen k obezitě, ale také k tukovatění jater. Fruktózu lze doporučit pouze z ovoce, kde je v kombinaci s vlákninou a dalšími látkami.
Melasa
Melasa vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru z cukrové třtiny. U bílého cukru jsme zmiňovali, že neobsahuje téměř žádné tělu prospěšné látky. Důvodem je, že všechny prospěšné látky zůstávají právě v melase. Výhodou je nižší energetická hodnota, ale zároveň sladká chuť, melasa obsahuje zhruba 20 % cukru. K tomu je plná minerálních látek jako jsou vápník, železo nebo fosfor a nebo vitamínů B1 a C. Často se melasa používá jako přírodní medicína. V kuchyni ji určitě zkuste. Existují dva druhy melasy. První je melasa hnědá, kterou lze využít jako sladidlo, ale je méně výživově bohatá. Dále existuje melasa černá.
Černá melasa
Má velmi specifickou chuť (něco jako pendrek), ale je velmi bohatá na živiny. Výživový odborníci doporučují černou melasu pro lidi, kteří jsou ve stresu a jsou hodně unavení. Jedna lžička denně pomůže rychle dodat tělu potřebné živiny. Obsahuje zejména hodně železa, které se v přírodní formě těžko získává. Černou melasu lze zařadit mezi superpotraviny.
Sladovit, sladěnka
Jedná se o výtažky z naklíčených obilovin, zejména z ječmene. Mimo cukru obsahují i minerální látky a vitamíny. Prodávají se ve zdravých výživách v tekuté formě nebo ve formě sypkého prášku. Pro použití v kuchyni jsou velmi vhodné. Neobsahuje žádné chemické látky, je vhodná pro přípravu sladkého pečiva.
Med
Med je přírodní sladidlo, které se používá již dlouhá staletí. Dříve byl med nejvíce využívané sladidlo v kuchyni, což už dnes neplatí a je to škoda. Existuje mnoho druhů a jeho konkrétní složení záleží na tom, kde med vznikal, respektive kde včelky žily. Med celkově obsahuje komplexní sacharidy, bílkoviny, enzimy, včelí mateří kašičku a vitamíny. Dávejte si pozor na med ze supermarketů a obchodů. Často se stává, že jsou do medu přidávané chemické látky zamezující cukernatění. Nejlepší je kupovat med přímo od včelaře a zajímat se o jeho původ. Medu se nedá odepřít ani obsah biogenních látek a jeho využití při léčbě nachlazení. Nedávejte med do čaje nebo do pokrmů, pokud má více než 50 °C, přišli byste tak o ty nejcennější látky.
Sirupy
Javorový, agávový, kukuřičný, rýžový, datlový, pšeničný, sladový, ovocný – sirupy jsou velmi vhodné pro občasné doslazení pokrmů jako jsou kaše nebo mléčné výrobky. Opět platí pravidlo - používejte je s mírou. Střídejte různé druhy, protože každý obsahuje jiné tělu prospěšné látky. Pozor, nepatří sem sirupy, které si můžete ředit s vodou (tzv. voda se šťávou)! Ty mají velký obsah bílého cukru a výživovou složku rovnou nule. Těmto výrobkům se obloukem vyhněte.
Karob
Karob je známý také pod názvem svatojánský chléb. Získává se z plodů středomořské dřeviny Ceratonie. Konzumovali ho již staří Řekové a Egypťané, to vypovídá o jeho výživové kvalitě. Je bohatý na bílkoviny, minerály a vitamíny. Karob se často porovnává s kakaem. Vyrábí se z něj i karobové cukrovinky. Oproti kakau však karob obsahuje minimum tuku a více přírodního cukru, přesně obsahuje kakao zhruba 20 % tuku a 5 % cukru a karob pouze 7 % tuku, ale 48 % cukru, karob tudíž není nutné doslazovat.
Stévie
Stévie sladká je původem tropická rostlina. Vyznačuje se vysokou sladivostí a její téměř nulovou energetickou hodnotou. Dokonce ji lze pěstovat i doma. Nejlépe přes léto venku nebo i v bytě za oknem, které je situováno na východ. Je vhodná i pro diabetiky. Udává se, že má antibakteriální účinky, takže nepřispívá ke vzniku zubních kazů jako jiná sladidla.
Vanilkový cukr
Běžný vanilkový cukr je vlastně bílý cukr dochucený esencí. Tomu se vyhněte. Připravte si raději vlastní domácí vanilkový cukr. Kupte si pravý vanilkový lusk, rozkrojte ho a dejte do dózy s třtinovým cukrem. Absolutně se to nedá s ničím srovnat. Ta vůně je neodolatelná. Obloukem se vyhněte „vanilinovému cukru“, ten obsahuje pouze vanilinové aroma, které se vyrábí z dehtu! To přece jíst nechcete.
Umělá sladidla
Umělá sladidla jsou kategorie, které byste se měli obloukem vyhnout. Proběhlo již několik studií, které potvrdily karcinogenní účinky umělých sladidel. To je dost vážný důvod tyto sladidla nepoužívat.
Bílý cukr
Největším problémem bílého, u nás nejpoužívanějšího sladidla, je to, že kromě vysoké energetického hodnoty, nám nepřináší skoro nic dalšího. Jedná se tedy o jedno z nejvíc nevhodných sladidel, vůbec ho nekupujte.