SUPER ŽIVOTNÍ STYL AMP verze

Strava jako lék

Chcete získat jiný pohled na stravování? Jíte zeleninové saláty, ale cítíte se unavení a je vám zima? Dozvíte se, jaké potraviny jsou pro vás dle čínské medicíny vhodné.

Strava by zajisté měla odpovídat vaší konstituci. Ve staré Číně byli lékaři placeni za své zdravé pacienty. Jestliže některý onemocněl, bylo to považováno za chybu lékaře. Samozřejmě je důležitá aktivní spolupráce. Pacient by měl nejen dodržovat jídelníček, ale dostatečně odpočívat a udržovat své tělo v kondici. Žít v souladu s přírodními zákony, aby energie jin a jang v těle byly v rovnováze.

Vysvětlení pojmů

Jin – tma, žena, voda, zem, nehybnost, chlad, vlhko, nitro.
Jang – světlo, muž, oheň, vítr, pohyb, teplo, sucho, povrch.

Jin a jang jsou relativní pojmy, používají se pro srovnávaní hmotných i nehmotných věcí.

Čchi – vitální energie, životní síla.

Část čchi je nám dána do vínku při narození a o zbylou část se staráme vyváženou stravou, pohybem a dýcháním.

Rozdělení potravin

Potraviny lze rozdělit podle toho, jaký mají teplotní účinek a chuť. Při vaření, pečení, dušení, lisování se mění účinek na teplý. Zmražením a chlazením potravin se mění na studený. Chutě by měly být po celý den vyvážené. V případě nemoci se volí individuální skladba stravy. V tabulkách najdete příklady jídel z jednotlivých skupin.

Teplotní účinek

Studený

Studené potraviny v těle zpomalují tok čchi. Pro temperamentní a aktivní jedince jsou vhodné. Pokud však trpíte zimomřivostí, spíše se jim vyhýbejte.

Ochlazující

Tyto potraviny tělo ochlazují. Dochází k tvorbě tělních tekutin, které podporují jin. Působí proti potravinám, které podporují tvorbu jangu. Tak vnášejí do vaření rovnováhu.


Každá potravina má jiný teplotní účinek.

Neutrální

Neutrální potraviny obsahují jin a jang v harmonii. Nejméně zatěžují střed těla (vyrovnané teplotní rozdíly). Tvoří vhodné základní potraviny.

Hřejivý

Teplé potraviny mírně zvyšují jangový aspekt těla a rozproudí energii. Jsou důležité v chladných obdobích.

Horký

Horké potraviny výrazně ovlivňují čchi. Silně povzbuzují a zahřívají tělo.

Chuť

Kyselá

Kyselá chuť má stahující a brzdící účinek. Náleží k funkčnímu okruhu jater. Kyselé potraviny působí proti průjmu a nadměrnému pocení.

Hořká

Tato chuť váže tělní tekutiny a vysušuje vlhko. Je přiřazena k funkčnímu okruhu srdce. Využívá se při pročištění organismu a snižování horečky.

Sladká

Sladká chuť doplňuje, vyživuje a hormonizuje okruh sleziny. Tlumí křeče, bolesti a uvolňuje trávení.


Není chuť jako chuť :-)

Ostrá

Zajisté znáte ten pocit, když sníte pálivou papričku a začnete se potit, slzí vám oči a teče z nosu. Ostrost pokrmu ve vašem těle rozproudí čchi (vzhůru a ven). Důsledkem toho se rozproudí i tělní tekutiny, které se dostávají na povrch těla. V přiměřeném množství pálivé pokrmy vyživují plíce a jsou vhodné na počátku nachlazení.

Slaná

Pokud necháte otevřený pytlíček se solí, po čase zvlhne. Slaná chuť zvlhčuje ledviny a působí směrem dolů.

Při stravování musíte brát také v úvahu aktuální roční období a počasí. Možná jste si všimli, že v létě máte chuť na čerstvé saláty a v zimě si raději pochutnáte na pečené zelenině. Na jaře se drží půsty k očistě střeva, posílení jater a žlučníku.

Jaký jste konstituční typ?

Odlišujeme se od sebe vzhledem a povahou. Každý je náchylnější na určitá onemocnění. Neoslabujte své tělo nevhodnou stravou. Uvedeme si základní konstituční typy. Mějte však na paměti, že rozhodně nepatříte do jedné škatulky. Většinou je člověk kombinací dvou typů.

Korpulentní jang

 Silná a velká postava, zarudlý obličej, horkokrevný, žíznivý, pocení v horní časti těla, vznětlivá povaha, sklon k vysokému krevnímu tlaku a onemocnění srdce.

Doporučuji: Chladné potraviny, saláty z listové zeleniny, citrusy, osvěžující nápoje.

Korpulentní jin

 Bledý obličej a rty, celulitida, chybí pocit žízně, zimomřivost, bolest kloubů, pomalé pohyby i mluva, únava, sklon k průjmům, problémy se žlučníkem.

Doporučuji: Neutrální až horké potraviny, mrkev, cibule, česnek, zázvor, skořice, teplé nápoje, pražené a pečené pokrmy.

Štíhlý jang

 Velice štíhlá postava, častý pocit hladu, suché hrdlo, rty a kůže, chrapot, kašel, křečové žíly, neklidná povaha, problémy se soustředěním, deprese, sklon k chronickým zánětům dýchacích cest.

Doporučuji: Neutrální až osvěžující potraviny, vařené mořské řasy, lilek, ředkev, brambory, tofu, dušená a šťavnatá jídla.

Štíhlý jin

 Křehká, hubená postava, málo svalů, zimomřivost, průsvitná kůže, přehnaná ustaranost, nedostatek energie, časté angíny, bolesti kloubů a zad, v dětství časté záněty středního ucha.

Doporučuji: Neutrální až lehce teplé potraviny, vysušující pokrmy, dýně, kořenová zelenina, jehněčí maso, pražený sezam, potraviny podporující chuť k jídlu, vhodný způsob úpravy je pečení a dlouhé vaření..

Nestabilní jang

 Silná, atletická postava, workoholismus, aktivní a impulzivní povaha, časté pocení, nadýmání, velká výdrž, sklon k hypertenzi.

Doporučuji: Potraviny podporující oběh krve a energie, čerstvá zelenina, ovoce, ryby, tofu, tempeh, klíčky, tvaroh, vyhýbejte se ostrým jídlům.

Nestabilní jin

 Stažený obličej a ústa, mžitky před očima, zkrácený dech, pasivní povaha, obtížné vyjadřování, neschopnost přizpůsobit se, bolesti hlavy.

Doporučuji: Harmonizující a stimulující potraviny, rýže, kukuřice, vařená zelenina, vývary, luštěniny, vyhýbejte se mraženým potravinám.

7 základních pravidel harmonického stravování

  • Přemíra a naopak nedostatek potravy tělu škodí. Střídmost v jídle se vyplácí.
  • Jezte pomalu a každé sousto si vychutnávejte. Ve spěchu vás čekají jedině zažívací problémy.
  • Dodržujte pravidelný stravovací plán. K jídlu usedejte s dobrou náladou, nejlépe v kruhu svých přátel či blízkých.
  • Vařte z čerstvých a kvalitních surovin. Vyhýbejte se rychlému občerstvení a polotovarům.
  • Dávejte přednost sezónním potravinám. Snažte se, aby váš jídelníček byl pestrý.
  • Naslouchejte svému tělu. Vypozorujte, jaké potraviny vám dělají dobře a po kterých se cítíte unavení.
  • Všeho s mírou. Pokud jednou porušíte svou životosprávu, nemějte výčitky. Pokračujte ve snažení dál. Při zdravém životním stylu se tento prohřešek vykompenzuje. Avšak neznamená to, že můžete hodovat každý víkend.

Tyto základní pravidla dávají smysl, ale málokdo je dodržuje. Celý systém čínské medicíny se mi zdá logický. Ovšem ne vždy se dá vědecky dokázat, proto je mnohdy považován za šarlatánský. Nelogické je polykat chemické prášky a neřešit příčinu. Tím zcela nezavrhuji medicínu západní. Myslím si, že důležitý je především výsledek!