Co se děje s tělem při jo-jo efektu?
Snažíte se zhubnout a pořád bez úspěchu? Po skončení diety si nedokážete svou novou váhu udržet? Poradíme vám, proč se tomu tak děje a co s tím udělat.
Čím rozpohybujete jo-jo?
Myslím si, že není těžké zhubnout, ale udržet si ideální váhu, to už je složitější. Jo-jo efekt začíná právě drastickým hubnutím a dietami. Váha jde rychle dolů a už je zřejmé, co bude následovat. V konečném výsledku se vrátíte ke své původní, mnohdy i vyšší váze.
Nevěřte na zázraky!
Většina lidí, co se rozhodne zhubnout, se spoléhá na nejrůznější diety, tobolky či koktejly. Touha po dokonalé postavě bez práce je tak silná, že si člověk ani neuvědomí, jaká zdravotní rizika mohou nastat. Při zázračném hubnutí není výsledek trvalý.
Je vaše tělo hloupé?
Lidský organismus je extrémně složitý mechanismus. Máte v sobě zakódovány vzorce přežití při nedostatku potravy. Nemůžete se přeprogramovat a říct si, že hladovíte, protože chcete zhubnout. Tělu je lhostejné, že se chcete vejít do nových kalhot. Chce se pouze pojistit pro případ, že nastane další hladomor.
Především pro dívky v pubertě je drastické hubnutí nevhodné. Organismus si prochází spoustou změn. Dalším rizikovým faktorem je období po porodu, kdy má tělo větší nárok na živiny a případná nevyvážená strava může vést ke zdravotním problémům.
Méně je někdy více
Hubnout pomalu a hlavně zdravě, to je jediná správná cesta. Při radikální hladovce zhubnete hodně a rychle, ale ne trvale! Tělo si zvykne na nízký příjem energie a sníží bazální metabolismus (potřebná energie pro základní životní pochody). Dojde k energetické nerovnováze.
Modelky jsou sice štíhlé, ale mají málo svalové hmoty. To vyžaduje stálou kontrolu nad tím, co jíst nebo nejíst, tak to určitě dělat nechcete. Navíc jíst málo asi nevydržíte napořád. Nastane moment, kdy dietu přestanete držet. Na vašem těle se bude ukládat více tuku do zásoby.
Neustálým střídáním váhy (tzv. jo-jo efektem), se navýší procento tuku v těle. Bohužel se tento tuk nejčastěji ukládá na problémových partiích (břichu, bocích). Můžete vážit stejně, ale poměr svalů a tuků bude jiný. Více tuků znamená nižší bazální metabolismus, takže vydáváte méně energie a hubnutí se stává obtížnější.
3 nejčastějších nešvary vedoucí k jo-jo efektu
1. Nereálný cíl
Je asi nejčastějším problémem většiny hubnoucích. Nejhorší je, když je nereálný cíl i cesta zároveň (např. zhubnu za měsíc 15 kilogramů tím, že budu jíst jen zeleninu a každý den budu běhat). Ze dne na den nastolíte jednostrannou dietu a vysokou zátěž. V takové situaci se budete cítit zajisté nepříjemně. Především nejrůznější novoroční předsevzetí vedou k jo-jo efektu. Počáteční motivace může být opravdu veliká, ale koncem ledna se mávnutím proutku vytratí.
2. Špatný jídelníček
Správná skladba jídelníčku vám z velké části pomůže s hubnutím. Oproti dřívějším dobám se konzumuje více potravin s vysokým glykemickým indexem nebo nízkým obsahem kvalitních bílkovin. To vede k neovladatelným chutím na sladké. Důležité je také načasování jídla. Najděte si čas a jezte pravidelně (zhruba 5x denně). Například při vynechání snídaně nebo svačiny hrozí, že budete mít odpoledne nebo večer chutě na sladké, kterým podlehnete. Jelikož tělo nedostává rovnoměrný příjem potravy po celý den. Tím pádem je nevyrovnaná i hladina cukru v krvi, což má negativní vliv na hubnutí.
3. Negativní myšlení
Psychika pro hubnutí hraje velkou roli. Občas se stane, že ne vždy je člověk se svým výsledkem spokojen. Pokud nezhubnete tak rychle, jak jste chtěli, nezoufejte! Hlavní je, že se snažíte o změnu. Nevzdávejte to, když vše není na 100 %. Radujte se i z malých kroků k cíli a buďte trpělivý.
Já mám zkušenost, že psychické problémy u žen „váží“ zhruba 10 kilo.
Říká výživová specialistka Mgr. Alena Teofil.
Uvědomte si, že myšlenky zásadně ovlivňují váš úspěch při hubnutí. Uvedu zde pár frází, které se mohou objevit a jakou novou myšlenkou je nahradit.
Hubnu příliš pomalu. -> Nezáleží na tom, jak rychle hubnu. I kilo za měsíc se počítá (za rok mám dole 12 kilogramů, bez diet a trápení!). Pokud budu ve správném plánu pokračovat, zhubnu a svoji sníženou váhu si udržím.
Nemám pevnou vůli. -> Jsem silná/ý a žádný neúspěch mě neodradí. Pokud každý den přispěji ke změně, mohu být velmi úspěšná/ý.
Kdybych neměl/a tolik povinností (zaměstnání, děti), tak bych zhubla. -> Jedině já rozhoduji o tom, jak si den naplánuji. Vždycky existuje cesta, která bude vyhovat.
Začnu cvičit, až… -> Přiměřený pohyb mi dává sílu zvládat úkoly lépe a rychleji. Při sportování se odreaguji a moje psychické síly vzrostou. Stanovím si pevný čas jen pro sebe a své zdraví.
Nesnažte se být dokonalá/ý. Buďte v pohodě, protože to je nejdůležitější!
Jak předejít jo-jo efektu?
Ideální by bylo se před začátkem hubnutí poradit s odborníkem. Zhodnotí váš zdravotní stav a připraví vám plán na míru. Vyhnete se tak základním chybám a získáte větší motivaci. Určitě se nebojte obrátit na výživového poradce i v průběhu hubnutí. Změna životního stylu vám má přinést příval energie a pohody! Pokud je tomu jinak, je vhodné se poradit a zjistit, kde děláte chybu.
Nikdo není dokonalý
Člověk chyby dělá a dělat bude. Chci jen podotknout, že je lepší se z chyb poučit a svoje zkušenosti poslat dál. I já si prošla obdobím hladovění a urputným sledováním váhy. Ale jsem moc ráda, že jsem se z bludného kruhu dostala ven. Pomohla mi otázka, kterou si i teď často opakuji. Dělám to pro sebe a své zdraví? Pokud odpověď zní NE, není co řešit.
Zkoušet, co vaše tělo i duše vydrží, nemá smysl. Poslouchejte své tělo a vnímejte, co mu dělá dobře. Přeji vám, abyste se ke svému tělu chovali zodpovědně a s úctou. Novoroční předsevzetí hoďte za hlavu. Začněte s hubnutím pomalu a rozumně. Ať je pro vás změna životního stylu přínosem.
Související články:
- Dušená nebo syrová zelenina?
- 12 superpotravin, které nelze ignorovat
- Co se děje s tělem při jo-jo efektu?
- 7 nešťastných mýtů o hubnutí
- 9 výhod proč být žena