Mouka není jen bílá a pšeničná - zdravé celozrnné mouky
Supermarkety do nás tlačí bílou pšeničnou mouku ve velkém a přitom je to z výživového hlediska to nejhorší, co můžeme koupit. Na začátku může být těžké vybrat tu správnou zdravou a celozrnnou mouku, proto jsme připravili podrobný přehled různých muk. Vždy se snažte volit celozrnnou variantu mouky.
Klasické mouky
Špaldová
Špalda je původní druh tvrdozrnné pšenice. Z našich stolů byla vytlačena šlechtěnou odrůdou, která vykazovala vyšší výnosy. Ve srovnání s běžnou pšenicí má vyšší podíl bílkovin a minerálních látek především hořčíku a také vitamínů řady B. Špaldová mouka by ve vaší kuchyni měla nahradit klasickou bílou pšeničnou mouku. Není sice bezlepková, ale vykazuje mnohem nižší toxicitu pro alergiky. Proto ji někteří z nich mohou používat jako alternativu pšeničné mouky. Prodává se ve variantách hladká, polohrubá, hrubá, celozrnná jemně a hrubě mletá. Všechny tyto varianty jsou pro naše zdraví přínosné a měly by být alternativou číslo jedna, kdykoli máte touhu sáhnout po klasické pšeničné mouce.
Pšeničná
Její celozrnná varianta má optimální poměr škrobu, bílkovin, tuku, vlákniny a navíc spousty vitamínů a minerálních láter. Hodí se zejména na pečení. Bílá pšeničná mouka dnes tvoří základ snad všech obilných produktů. Bohužel je výživově nehodnotná, tudíž je záhodno se jí v kuchyni spíše vyhýbat.
Žitná
Žitná mouka je skvělá na přípravu pečiva. Nezáleží na tom, zda je to chléb, housky nebo perník. Pečivo z žitné mouky vydrží déle čerstvé, hlavně díky příznivému složení žita. Obsahuje více minerálních látek než klasická pšeničná mouka. Zkuste domácí kváskový chléb z celozrnné žitné mouky. Ale pozor je dost možné, že už potom jiné pečivo nebudete chtít. Můžete si z ní též připravit kvásek na přípravu domácího chleba.
Ovesná
Ovesná mouka vám může pomoci k tomu, aby vaše pečivo bylo vláčnější a mělo příjemnou ovesnou příchuť. Jednoduše si můžete doma namlít nebo v hmoždíři nadrtit ovesné vločky.
Ječná
Ječná mouka obsahuje velké množství vitamínů skupiny B. Obsahuje hodně málo lepku, takže se skvěle hodí, pokud potřebujete snižovat lepek ve své stravě. Pokud ji přidáte do těsta, tak výsledné těsto bude vláčnější a pečivo déle vydrží čerstvé. Chléb z ječné mouky je skvělým zpestřením žitného chleba. Vhodná je též na zahušťování, ale myslete na to, že má tmavší barvu.
Bezlepkové mouky
Jáhlová
Z jáhlové mouky lze připravit výborné sladké i slané pečivo. Dokonce z ní lze připravit i ovocné knedlíky. Jáhly (loupané proso) jsou výtečným zdrojem draslíku, hořčíku a dalších minerálních látek.
Amarantová
Jestli znáte všechny ostatní druhy mouky v této sekci, tak věřím, že tato je nejméně známá ze všech. Amarant se u nás skoro nepoužívá a to je velká škoda, protože obsahuje velmi kvalitní rostlinné tuky, cukry a také vlákninu. Je to skvělé zpestření našeho jídelníčku. Amarantová mouka se používá buď v kombinaci s jinými druhy muk, lze přidávat do pečiva a díky svému složení se skvěle hodí pro děti.
Kukuřičná
Kukuřice je nejvíce využívána ve Střední Americe. V Evropě se hojně používá v Itálii. U nás se z ní tak často nevaří a to je škoda. Kukuřice pomáhá při střevních potížích a prospívá našemu tělu více než si myslíte. Hladkou kukuřičnou mouku je vhodné použít na zahuštění omáček, na přípravu kukuřičných placek, těstovin nebo sladkého pečiva, kterým dodá krásnou žlutou barvu. Koupit můžete i kukuřičnou krupici, která je vhodná na přípravu především polenty.
Pohanková
Pohanka je neocenitelná, protože obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které se v jiných potravinách nevyskytují. Zejména rutin, který pomáhá našemu cévnímu systému. Pohanka má svoji specifickou chuť, která nemusí prospívat každému jídlu. Pohanková mouka např. není doporučována na zahušťování omáček, ale je vhodné ji kombinovat při pečení s jinými druhy muk. U nás je oblíbená v kombinaci s celozrnnou pšeničnou nebo špaldovou do palačinek. Uvařit z ní můžete i kaši pro děti.
Rýžová
Z rýžové mouky lze připravovat potraviny, jako jsou různé nudle nebo fleky. Rýže obsahuje velmi málo sodíku, takže pomáhá snižovat krevní tlak a navíc je rýže lehce stravitelná. Doporučitelná je na přípravu jídel pro malé děti, například na zahušťování polévek. Bezlepkáři ji ocení v kombinaci s jinými druhy bezlepkových muk do těst.
Sójová
Sója je výborným zdrojem bílkovin a kvalitní rostlinných tuků. Také obsahuje řadu vitamínů, zejména B1 a B3. Velké plus je lecitin, který sójová mouka obsahuje, protože působí jako přírodní zahušťovadlo. Sójovou mouku lze proto používat na zahušťování omáček.
Luštěninové mouky
Čočková, fazolová, hrachová nebo cizrnová mouka se skvěle hodí do různých zeleninových pokrmů nebo k zahuštění polévek. Cizrna (římský hrách) je plodina, které se hojně používá v arabských státech. Obsahuje jak kvalitní sacharidy, tak i kvalitní bílokoviny. Proto se z ní připravují plnohodnotné pokrmy. Z cizrnová mouky lze připravit chutné sušenky, placičky nebo karbanátky (ať už masové nebo veganské).
Lupinová
Lupinová mouka je vyrobena z plodů rostliny zvané lupina nebo-li vlčí bob. Jedná se o luštěninu, která je podobná sóje nebo čočce. Má skoro stejný obsah bílovin jako sója. Také obsahuje vysoký podíl lecitinu a proto je výborná jako přírodní zahušťovadlo.
Související články:
- Je skrytá sůl zabiják dnešní doby?
- Jak zhubnout za 3 měsíce
- Jak začít s pohybem aneb nepřeceňujte své síly
- Dělání, dělání, všechny smutky přihání?
- Mouka není jen bílá a pšeničná - zdravé celozrnné mouky