V poslední době se hodně diskutuje kvalita zeleniny v supermarketech. Je potvrzené, že velkopěstitelé používají chemické látky na hnojení půdy a všechny tyto zdraví škodlivé látky samozřejmě přechází do zeleniny. Dalším problémem je i to, že hnojiva a neustálé pěstování velmi vyčerpává půdu z živin a tudíž plodiny na ní vypěstované ani nemohou být na živiny bohaté. Příkladem je například jód, který dříve v naší zelenině obsažen byl- právě z půdy - a teď už není. Jediným řešením je opět lokální pěstitel nebo lokální farma, která vám může dodávat zeleninu. Velmi oblíbené jsou i fresh bedýnky, kdy vám z farmy dovezou sezónní zeleninu i ovoce až domů nebo na nějaké odběrné místo ve vašem městě. Pokud přece jen kupujete zeleninu v supermarketech, hledejte tu, která je původem z České republiky. Budete mít jistotu, že se jedná o zeleninu sezónní. O důležitosti sezónnosti ve výběru ovoce a zeleniny mluví i východní směry medicíny, které zjednodušeně upozorňují na to, jaká zelenina tělo prohřívá a která zachlazuje, s čímž pak souvisí vliv na energii v těle. Z tohoto důvodu se také doporučuje zvýšit konzumaci tepelně upravené zeleniny na úkor čerstvé v chladných měsících.
Zelenina, kterou můžete konzumovat celoročně
Tyto druhy zeleniny je možné skladovat po celý rok.
- brambory
- celer (bulva)
- cibule
- česnek
- mrkev
- červená řepa
- zelí - bílé i červené
- řeřicha
- pórek
V zimě je nejvhodnější
- černý kořen
- pastiňák
- ředkev bílá, černá
- tuřín
- zelí - bílé a červené
Další možností v zimě je pochopitelně zelenina vhodným způsobem konzervovaná Jedná se zejména o kysané zelí, kvašenou zeleninu čili pickles nebo zeleninu mraženou a sušenou.
Zelenina vhodná ke konzumaci na podzim
- čekanka
- kapusta - hlávková i růžičková
- pastiňák
- petržel
- špenát
- černý kořen
Zelenina vhodná ke konzumaci spíše v první polovině podzimu (cca do konce října)
- brokolice
- cuketa
- dýně
- fenykl
- kedlubna
- květák
- lilek
- okurka
- paprika
- rajče
- ředkev bílá
- tykev
- salát ledový
- salát hlávkový
- ředkvička
Jarní zelenina (vždy podle toho, jak dozrává)
- ředkvičky
- polníček
- špenát
- salát hlávkový i ledový
- kedlubna
- květák
- mangold
- řapíkatý celer
- pažitka
- řeřicha
- brokolice
- nať mrkve
- kadeřávek
- hrášek
- zelené fazolky
- rajčata
- cuketa
- kapusta
- okurky
- chřest
Letní zelenina
- cuketa
- meloun
- okurka
- rajčata
- paprika
- saláty
- brokolice
- hrášek
- chřest
- ranná kapusta
- květák
- mrkev i s natí
- lilek
Zelenina podle kategorií
- Pickles a kysané zelí
- Mražená zelenina
- Listová zelenina
- Plodová zelenina
- Lusky (hrách, fazolky)
- Čerstvé natě a koření
- Mořské řasy (tzv. mořská zelenina)
Pickles a kysané zelí
Skvělý zdroj vitamínu C, vlivem kvašení obsahují velké množství prospěšných střevních bakterií.
Mražená zelenina
Z výživového hlediska je mražení vhodná varianta „konzervace“, je ovšem potřeba ji správně skladovat. Zachovat by si měla výživové i senzorické vlastnosti. V žádném případě ji nerozmrazujte a znovu nezmrazujte. V obchodě takovou zeleninu poznáte tak, že obsahuje hrudky ledu, které obvykle jednoduše prsty rozmáčknete. Nebo je zelenina „jedna velká hrouda“. Skladovat by se měla při teplotě -18 a méně stupňů. Nikdy nekupujte změklou zeleninu.
Listová zelenina
Saláty, špenát, polníček, zelí, celer… Čím tmavší jsou listy, tím více jsou bohaté na důležité živiny jako vitamín C, železo, ale také tzv. fytochemikálie, které jsou považovány za ochranné látky rostlin. Mají pozitivní vliv i na naše zdraví. Proto vám čerstvou zeleninu nenahradí žádný multivitamínový doplněk stravy. Do listové zeleniny můžeme zařadit i natě zeleniny, které se běžně nekonzumují, jako listy kedlubny, mrkve nebo listy jedlých bylin. Jsou výživově velmi hodnotné. Můžete je použít třeba na odšťavnění nebo najemno nasekat do salátů nebo na ozdobení polévky. Používejte je však pouze, jste-li si jisti, že nejsou chemicky ošetřeny.
Plodová zelenina
Patří sem široká škála zeleniny jako rajčata, okurky, brambory, paprika, melouny. Obsah živin a fytochemikálií se liší u jednotlivých druhů. Doporučuje se kupovat zeleninu kreativně podle barev.
Lusky (hrách, fazolky)
Jsou hodnotným zdrojem vitamínů B1, B2, fosforu či draslíku.
Čerstvé natě a koření
Bazalka, kopr, libeček, petrželka, majoránka, tymián, naťový celer. Lze je použít čerstvé, ale i sušené jako koření. Mají výraznou chuť a zpestří vaše pokrmy.
Mořské řasy (tzv. mořská zelenina)
Jsou bohatým zdrojem vitamínů i minerálních látek. Uvádí se, že koncentrace těchto živin je až 20x vyšší než u běžné zeleniny. Do pokrmů tedy stačí přidat velmi malé množství, abyste tak zvýšili jeho výživovou hodnotu. Přidat je můžete do salátů, polévek, rizota, luštěnin nebo na přípravu sushi. Bohaté jsou především na vápník, železo a jód. Tyto živiny jsou velmi dobře vstřebatelné. Uvádí se též jejich schopnost snižovat cholesterol. Vyzkoušet můžete řasu Kombu, wakame, arame nebo Nori. Koupíte je v obchodech se zdravou stravou. Prodávají se v sušeném stavu, můžete je tedy konzumovat během celého roku.